Na lotnisku w Kruszynie trwają Mistrzostwa Europy Modeli Szybowców

Mistrzostwa Europy Modeli Szybowców we Włocławku, fot. Janusz Krysztop

W minioną niedzielę 28 lipca, na lotnisku w Kruszynie rozpoczęły się Mistrzostwa Europy Modeli Szybowców w klasie F3J. Do Włocławka zawitali sportowcy i modelarze z 9 krajów. We wszystkich drużynach, łącznie do zawodów stanęło około 70 osób. Codziennie, aż do soboty, od godziny 9.00 na lotnisku włocławskiego aeroklubu, można podziwiać kolejne starty konkursowe, które trwają aż do wieczora.

Każda z ekip dysponuje kilkoma modelami szybowców o rozpiętości skrzydeł sięgających około 3-4 metrów.  Zawodnicy przybyli do Włocławka to uznani kadrowi sportowcy delegowani na mistrzostwa ze swoich krajów, nie ma tu zatem mowy o udziale amatorów. Uroczyste zakończenie mistrzostw wraz z wręczeniem medali, zaplanowano na sobotę 3 sierpnia.

Konkurencja i zadanie jakie stoi przed zawodnikami polega na wystartowaniu szybowca, utrzymaniu go w powietrzu przez 10 minut oraz wylądowaniu możliwie precyzyjnie w określonym miejscu i czasie. Modele szybowców, tak jak i w rzeczywistości, nie posiadają napędu pozwalającego im na nabieranie prędkości. Zawodnicy na ziemi sterują jednak ich torem lotu za pomocą radia. Gdy szybowce krążą po niebie, wygląda to jak przyjemna i prosta zabawa, jednak jak zapewniają zawodnicy i jurorzy - nie jest to wcale takie proste.

Czytaj całość artykułu na stronie www.portalwloclawek.pl

Źródło: portalwloclawek.pl
comments powered by Disqus