Mniejsza liczba misji załóg Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

EC-135 Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Beskidach (fot. GOPR Beskidy)

W ciągu minionego tygodnia zanotowano mniejszą ilość misji załóg Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wykonywały one loty do groźnych wypadków drogowych, udarów, nagłych zachorowań, osoby poszkodowanej podczas prac polowych, a także do dziecka, które spadło z wysokości.

Jedna z załóg LPR przyleciała na wezwanie Grupy Beskidzkiej GOPR, udzielającej pomocy narciarzowi skiturowemu w Beskidach, który podczas zjazdu upadł i uderzył klatką piersiową w wystający pień. Ratownicy GOPR udzielili poszkodowanemu pomocy medycznej. Jednak ze względu na uraz klatki piersiowej, trudności z oddychaniem oraz podejrzenie urazu kręgosłupa, wezwali śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W ubiegłym tygodniu 21 śmigłowców LPR wykonało 191 lotów do wypadków, zachorowań oraz transportów międzyszpitalnych, z czego najwięcej należało w minionym tygodniu do załogi "Ratownika11" ze Szczecina – 16 lotów. Drugi wynik pod względem ilości udzielonych pomocy należał do załóg "Ratownika3" z Gdańska, "Ratownika12" z Warszawy i "Ratownika13" z Wrocławia. Te trzy załogi wykonały po 12 lotów. Trzeci wynik pod względem liczby udzielonych pomocy uzyskały załogi "Ratownika2" z Bydgoszczy i "Ratownika21" z Ostrowa Wlkp. Obie załogi wykonały po 12 lotów.

Do zadań jak zawsze włączana jest załoga Piaggio P180 Avanti. W ubiegłym tygodniu załogi tych samoloty wykonały dwa wyloty (transport międzyszpitalny). Załogi Samolotowego Zespołu Transportowego pozostają w całodobowej gotowości.

W sumie, w minionym tygodniu, wszystkie statki powietrzne LPR wykonały 193 lotów. Powyższa statystyka nie obejmuje lotów odwołanych, niewykonanych, szkoleniowych i technicznych. W porównaniu z poprzedzającym tygodniem liczba interwencji zmalała o 111, a w porównaniu do rekordowego tygodnia na przełomie marca i kwietnia br. zmalała o 199.

Pogoda czasami płata figle załogom LPR i bywa tak, że EC135 nie może wrócić do bazy HEMS z powodu pogorszenia warunków atmosferycznych. Tak też było i tym razem w dniu 14 kwietnia. Załoga "Ratownika21" z Ostrowa Wlkp. utknęła w miejscowości Boguszów-Gorce. Ale dzięki ogromnej gościnności lokalnej społeczności i życzliwości Ochotniczej Straży Pożarnej Boguszów załoga LPR czuła się wyjątkowo zaopiekowana. Za tę postawę załoga "Ratownika21" serdecznie dziękuje.

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus