Międzynarodowy Dzień Służby Informacji Powietrznej (FIS). Czego życzymy Wam, my piloci? Przeczytajcie:)
1 września, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Służby Informacji Powietrznej FIS. Korzystając z tej okazji, chcieliśmy wszystkim jej pracownikom złożyć podziękowania za dotychczasowe zaangażowanie i wysiłek włożony w zwiększanie bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej.
Drodzy Fisowcy (zapewne wiecie, że tak Was pieszczotliwie nazywamy:) W tym specjalnym dla Was dniu dziękujemy za Waszą ciężką pracę, za wspomaganie pilotów general aviation na tak wysokim poziomie, za pomoc w każdym możliwym aspekcie i informacje, które pomagają nam wykonywać loty bezpiecznie i zapewniają komfortowe współużytkowanie przestrzeni powietrznej.
Życzymy Wam na łączności jedynie pilotów, którzy mówią frazeologicznie, krótko i na temat. No i życzymy Wam, żebyście mieli dużo pracy, bo to będzie oznaczało, że będziemy dużo latać:) Dzięki Wam czujemy się bezpieczniej w powietrzu, wiedząc, że w każdej chwili możemy się zgłosić o poradę lub pomóc. Dziękujemy też za cierpliwość, bo wiele sytuacji tego wymaga. Dziękujemy, że jesteście!:)
Łączność z FIS utrzymujemy latając w przestrzeni klasy G poza strefami lotnisk (ATZ). FIS zajmuje się statkami powietrznymi latającymi od poziomu ziemi do FL95 (około 2900 m AMSL).
Co prawda, latając w przestrzeni klasy G piloci nie mają obowiązku nawiązywania łączności radiowej z FIS (wyjątek stanowi tu strefa RMZ lotniska Okęcie), jednak gorąco zachęcamy do nawiązywania tej łączności bądź przynajmniej pozostawania na nasłuchu.
Służba Informacji Powietrznej (FIS) została powołana w oparciu o ustawę Prawo Lotnicze z 2003r., której uchwalenie spowodowało, iż polska przestrzeń powietrzna została dostosowana do modelu i przepisów stosowanych w Europie Zachodniej.
Międzynarodowy Dzień FIS obchodzony jest pod egidą Międzynarodowego Stowarzyszenia Służby Informacji Powietrznej (International Flight Information Service Association - IFISA).
Komentarze