Loty Air Astana odwołane, ponieważ protestujący przejęli kontrolę nad portem lotniczym Ałmaty

Zamieszki na lotnisku w Ałmatach, fot. Global Times

12 stycznia, duża grupa protestujących przejęła kontrolę nad międzynarodowym lotniskiem w Ałmaty w Kazachstanie, zakłócając jego działalność. Incydent miał związek z zamieszkami z powodu rosnących cen paliw.

Protestujący zajęli lotnisko, a nawet weszli do samolotów komercyjnych, w tym należących do zagranicznych linii lotniczych. Po apelu prezydenta Chazakatanu, rosyjska organizacja Alliance Collective Security Treaty (CSTO) przejęła pełną kontrolę nad lotniskiem.

Według kazachskich urzędników podczas zamieszek zostało rannych ponad 1000 osób, z czego prawie 400 trafiło do szpitala, a ponad 60 na oddziały intensywnej terapii. Kazachski przewoźnik flagowy Air Astana obsługuje z Ałmaty cotygodniowe loty do międzynarodowego lotniska Velana. Ostatni taki lot linia obsługiwała we wtorek 4 stycznia, a kolejne zaplanowane na czwartek, piątek i sobotę zostały odwołane. Nie jest jasne, kiedy połączenia zostaną wznowione. Malediwy cieszyły się dużą popularnością wśród turystów z Kazachstanu, a wskaźnik odwiedzin tego kraju wzrósł w zeszłym roku o 280% w porównaniu z 2019 r.

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus