Lotniska/lądowiska GA warte odwiedzenia – Milewo

Lądowisko Milewo

W lotnictwie zaczął się kolejny sezon, na który z utęsknieniem z pewnością czekali wszyscy posiadacze licencji lotniczych. Po wiosennym wznowieniu i pierwszych lotach, przyjdzie czas na zaplanowanie dalszych podróży po kraju, jak również poza jego granice. Wszędzie tam można znaleźć bardzo wiele interesujących obiektów lotniczych.

Niektóre z nich nie są jeszcze popularne i powszechnie znane, a mogą być przecież ciekawą alternatywą dla pilotów i miłośników awiacji, którzy szukają nowych wyzwań i miejsc do odwiedzenia. Celem łatwiejszego ich porównania, zarządcom poszczególnych krajowych lotnisk/lądowisk będziemy zadawali ten sam zestaw pytań.

W dzisiejszym odcinku lądowisko Milewo, zlokalizowane na północnym Mazowszu.


Krótka historia lotniska/lądowiska:

Rafał Skibniewski: Budowę lądowiska rozpocząłem się w 2008 roku. Głównym celem było stworzenia miejsca dla pasjonatów lotnictwa. Lądowisko powstało od podstaw. Trzeba było przygotować pas i wybudować hangary. Sporym wyzwaniem okazało się usunięcie linii niskiego napięcia, zasilającego domek na lądowisku. Po wieloletniej batalii z zakładem energetycznym przeszkoda lotnicza została usunięta. Z biegiem czasu udało się wybudować hangary i zakupić autocysternę na AVGAS 100LL. Na lądowisku powstało stowarzyszenie Aeroklub Regionu Płońskiego. Często organizujemy tam imprezy lotnicze. Razem z Gminą Sochocin i Powiatem Płońskim  udało się już przeprowadzić trzy pikniki lotnicze. Na lądowisku powstało pole modeli latających.


Dane techniczne, wyposażenie, hangarowanie, paliwo, ochrona, inne…

RS: Lądowisko jest ogrodzone i posiada pas o długości 950m. Wszystkie operacje lotnicze są za darmo. W dużym hangarze oferujemy w bardzo atrakcyjnej cenie przechowywanie statków powietrznych. Każdy samolot stacjonujący w Milewie może korzystać z dodatkowego rabatu na paliwo lotnicze, pomimo że dla wszystkich AVGAS 100LL staram się mieć najtańszy w Polsce. W trakcie budowy jest monitoring. W tym roku powstanie oświetlenie pasa.


Na co piloci powinni zwrócić uwagę, np. przeszkody w okolicy, punkty orientacyjne…

RS: Charakterystycznym dla Milewa jest boczny wiatr. Na południe od Milewa w odległości kilku kilometrów są turbiny wiatrowe. Są one równocześnie dobrymi punktami nawigacyjnymi. Lądowisko można rozpoznać po białym dachu małego hangaru i oznaczonym pasie.              


Na jakie atrakcje w okolicy może liczyć pilot, który zdecydowałby się przylecieć swoim samolotem na jednodniową wycieczkę?

RS: Bardzo polecam spływy kajakowe Wkrą. Lokalne firmy przyjeżdżają na lądowisko, a po spływie przywożą z powrotem. Na lądowisku można za darmo biwakować. Informacje można odnaleźć na milewo.pl. Mamy własną kuchnię polową, z której w sezonie letnim planujemy serwować pyszne posiłki.  


Czy na lądowisku w Milewie jest możliwość wypożyczenia samochodu?

RS: Tak. Na lądowisku jest leciwy Passat, którego można wypożyczyć.


Czy na obiekcie są organizowane imprezy lotnicze?

RS: Główna impreza to cykliczny piknik rodzinny, który w tym roku odbędzie się 3-4 czerwca. Mamy dwa turnusy zawodów szybowcowych (lipiec i sierpień), zawody modeli szybowcowych organizowanych przez ATTP (15 Czerwca), otwarcie i zakończenie sezonu organizowane przez nasze stowarzyszenie i wiele innych.            

Najważniejsze zdarzenie w dotychczasowej historii lądowiska?

RS: Zgoda i tolerancja mojej żony na projekt życia, jakim jest Milewo.

Czy lokalizacja Milewa jest dla pilotów wadą czy zaletą? Jakie są ich komentarze na ten temat?

RS: Zaletą. Przestrzeń jest klasy G, krótki krąg blisko lądowiska, setki pól w razie awarii i bliskość Warszawy. Szkoły z Babic i Modlina wykorzystują Milewo w swojej działalności.


Jakie są plany inwestycyjne właściciela lądowiska?

RS: W tym roku ruszamy ostro z szybowcami. Wraz z kolegami chcemy umożliwić praktyczne i sprawne latanie szybowcami dla osób posiadających własny szybowiec i ograniczony wolny czas. W tym roku zakończone powinny być projekty związane z oświetleniem pasa, gastronomią i rozwojem agroturystyki.


I na koniec prosimy w kilku słowach o zachętę do przylotów na lądowisko Milewo?

RS: Przyjazne miejsce gdzie można polatać, odpocząć i zabawić. Miejsce dla ludzi z pasją.


Szczegółowy opis lądowiska Milewo można znaleźć na portalu lotniska.dlapilota.pl

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus