Linie Vietnam Airlines zwiększają pensje pilotów o 22%

A350 należący do linii Vietnam Airlines, fot. Flightglobal

Linie lotnicze Vietnam Airlines poinformowały o 22 % podwyżce wynagrodzeń pilotów latających na samolotach B787 i A350, która zostanie wprowadzona dziewięć miesięcy wcześniej niż pierwotnie planowały. Podwyżki ogłoszono w kontekście bardzo konkurencyjnego rynku lotniczego i niedoborów pilotów.

Piloci i instruktorzy, którzy latają 85 godzin w miesiącu, otrzymają miesięczną pensję powiększoną o 895 USD, podczas gdy drugi pilot o 430 USD. Wynagrodzenie to nie obejmuje dodatków. Tak więc, po podwyżkach średni dochód kapitanów wyniesie prawie 10 tys. USD, a FO prawie 5,7 tys. USD.

Dyrektor generalny Vietnam Airlines Dương Trí Thành powiedział, że wcześniejszy wzrost wynagrodzeń jest częścią wysiłków korporacji, mających na celu zapewnienie odpowiedniego poziomu dochodów pilotów w obliczu ograniczeń wynikających z mechanizmów zarządzania, szczególnie surowych przepisów Wietnamu dotyczących wynagrodzeń i premii.

Już 1 czerwca, tego roku linie lotnicze Vietnam Airlines zwiększyły wynagrodzenia wietnamskich pilotów samolotów. Po zmianach dochód netto miejscowych pilotów i instruktorów wynosił 75 %, a dochód FO 65 % ich zagranicznych odpowiedników. Przewoźnik posiada obecnie 115 samolotów, zatrudniając ponad 20 tys. pracowników. Około 1200 z nich to piloci, z czego 800 zostało przeszkolonych przez Vietnam Airlines.

Źródło: vietnamnews.vn
comments powered by Disqus