Książka tygodnia portalu dlapilota.pl - „Po drugiej stronie radia II”

Książka "Po drugiej stronie radia II"

Zapraszamy do lektury nowego cyklu pt. „Książka tygodnia”, w ramach którego będziemy prezentowali najciekawsze pozycje wydawnicze oferowane przez sklep internetowy dlapilota.pl. Wśród nich będzie można znaleźć książki przybliżające tajniki wiedzy kluczowych zagadnień każdego rodzaju lotnictwa, ale także powieści historyczne i popularno naukowe.

Nieustanne kształcenie i podwyższanie kwalifikacji i kompetencji, jest naturalnie wpisane w zawód pilota. Swoją wiedzę można uzupełniać szczególnie teraz, gdy warunki atmosferyczne uniemożliwiają w pełni oddawaniu się podniebnemu hobby. Tym samym każdego tygodnia będzie przybliżali jedną z książek, a w dzisiejszym odcinku „Po drugiej stronie radia II” autorstwa Witolda Kamockiego.


„Po drugiej stronie radia II” to zbiór opowiadań Witolda Kamockiego oraz nieżyjącego już Andrzeja Urbana. Książka w bardzo logiczny sposób przedstawia proces kształtowania się i dojrzewania zawodu kontrolera w Polsce.

Dlaczego pozycja ta powinna być lekturą obowiązkową dla pilotów?

Bo jest również o pilotach. Warto krytycznie spojrzeć na swoje wyczyny, oczami kontrolera którego najważniejszym priorytetem jest bezpieczna obsługa wszystkich lotników. Logiczny ciąg zdarzeń pozwala kontrolerowi ocenić, z kim ma do czynienia. Czy jest to „niedzielny pilot”, czy „lotniczy cwaniak”, który liczy, że mu się uda czy w końcu profesjonalista w kłopotach.

To drugie uzupełnione wydanie zawierające – poza znanymi już wspomnieniami autora – nowe rozdziały o znajomych, kolegach i przyjaciołach oraz o początkach Agencji Ruchu Lotniczego a następnie PANSA. Są tu też oczywiście, opisy rozmaitych zdarzeń pominiętych w pierwszym wydaniu.

Dodatkowymi elementami są, odtworzone z rękopisów, wspomnienia Andrzeja Urbana i częściowo znane z portalu dlapilota.pl opowiadania Władka Poniżnika. Jedne i drugie dotyczą pracy w Kontroli Zbliżania Warszawa w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku oraz szkolenia lotniczego autorów.

Dla osób zainteresowanych kulisami pracy w kontroli ruchu lotniczego jest to praktycznie jedyne dostępne źródło informacji.


Witold Kamocki: (ur. 1942 r. w Warszawie). Karierę w lotnictwie rozpoczął w 1966 r. jako praktykant w służbie ruchu lotniczego, a zakończył w 2008 r. przechodząc na emeryturę jako wiceprezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Współtwórca nowoczesnego sytemu zarządzania ruchem lotniczym w Polsce. Dwukrotnie odznaczony „Błękitnym Skrzydłami”. Laureat plebiscytu na człowieka 2011 r. General Aviation w Polsce organizowanego przez portal lotniczy dlapilota.pl


Książka jest dostępna w sklepie dlapilota.pl

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus