Przejdź do treści
Konkurs NASA "Obserwatorzy wiosennego nieba"
Źródło artykułu

Konkurs NASA dla uczniów: "Obserwatorzy wiosennego nieba"

Gotowi na wyzwania? Przyłączcie się do NASA GLOBE Clouds: Spring Cloud Observations Data Challenge. Zadanie polega na prowadzeniu prostych obserwacji nieba i chmur, najlepiej z wykorzystaniem aplikacji mobilnej GLOBE Observer (dostępnej w App Store oraz Google Play). Zbierane w aplikacji dane to źródło cennych informacji dla naukowców NASA Langley Research Center w Wirginii (USA), badających klimat i pogodę na Ziemi między innymi przy wykorzystaniu danych satelitarnych.

Konkurs potrwa od 15 marca do 15 kwietnia 2018 r. W tym czasie każdy uczestnik może przesłać nawet do 10 obserwacji chmur dziennie. Najlepsi obserwatorzy otrzymają video-podziękowania od naukowców z Amerykańskiej Agencji Kosmicznej, opublikowane na stronie internetowej NASA.


!!! NAGRODA SPECJALNA DLA SZKOLNYCH ZESPOŁÓW OBSERWATORÓW !!!

W dwóch szkołach, które w trakcie konkursu zbiorą największą liczbę danych o stanie nieba, zagoszczą z wykładem online naukowcy z NASA.

Im więcej obserwacji wykonacie w okresie 15 marca - 15 kwietnia, tym większa szansa na wygraną. Pamiętajcie jednak, że Organizatorzy wprowadzili ograniczenie - każdy uczestnik konkursu może przesłać do 10 obserwacji chmur dziennie. Ważna jest bowiem nie tylko ilość wykonanych obserwacji, ale również ich jakość.


JAK SIĘ PRZYŁĄCZYĆ? ZBIERZCIE SZKOLNY ZESPÓŁ OBSERWATORÓW WIOSENNEGO NIEBA

Każdy uczestnik konkursu (nauczyciel i uczeń) powinien posiadać swoje osobne konto w systemie GLOBE - dzięki temu macie szansę zebrać, jak najwięcej danych i wygrać konkurs :-)

Jesteś aktywnym nauczycielem GLOBE? Możesz korzystać ze swojego standardowego loginu i hasła.

Jesteś uczniem uczestniczącym w Programie GLOBE? Poproś nauczyciela, aby założył Ci konto uczniowskie (nie wiecie, jak to zrobić? potrzebne wsparcie? Napiszcie do nas!).

Zebraliście zespół? Dajcie nam znać, pisząc do nas krótki e-mail, w którym podacie, ilu uczniów włączyło się do akcji.


POBIERZCIE APLIKACJĘ GLOBE OBSERVER I ZALOGUJCIE SIĘ

Aplikacja GLOBE Observer jest dostępna na urządzenia z systemem Android oraz iOS. Możesz ją pobrać za darmo z Google Play lub App Store.

Aplikacja jest dedykowana na urządzenia z systemem Android 5.x lub wyższym. Na urządzeniach z wcześniejszymi wersjami Android aplikacja może nie działać w pełni poprawnie.

UWAGA SZKOLNE ZESPOŁY OBSERWATORÓW: Jeśli któryś z członków zespołu nie ma możliwości pobrać aplikacji, nie ma problemu. Wasze obserwacje zachmurzenia możecie również raportować w standardowy sposób - przez portal GLOBE lub aplikację mobilną GLOBE Data Entry App. Każdy uczestnik loguje się na swoje konto GLOBE (nauczycielskie lub uczniowskie).

Jeśli Wasza szkoła dołączyła do akcji, ale nie uczestniczy na co dzień w Programie GLOBE, macie możliwość raportowania danych jedynie przez aplikację GLOBE Observer.


DOWIEDZCIE SIĘ, CZEGO SZUKAĆ NA NIEBIE

Obserwacje nieba prowadzi się w kilku prostych krokach. Na początku aplikacja automatycznie rejestruje dzień, godzinę oraz miejsce, z którego każdy Obserwator patrzy w niebo. Następne kroki to już wasze zadanie. Najpierw sprawdźcie, czy niebo jest czyste/bezchmurne, zachmurzone a może w ogóle niewidoczne np. z powodu smogu lub śnieżnej zamieci. Jeśli na niebie są chmury, wtedy każdy Obserwator:

  • szacuje, jaki % nieba pokrywają (aplikacja Ci w tym pomoże).
  • korzystając ze wsparcia wbudowanego w aplikację atlasu chmur rozpoznaje chmury, jakie widzi na niebie. A może właśnie przeleciał samolot i widać ślad, który pozostawił (tzw. smugę kondensacyjną)? One też są ważne dla naukowców.
  • zapisuje w aplikacji, czy obserwacjom towarzyszą jakieś inne zjawiska meteo np. deszcz, czy opad śniegu, lub czy ich ślady widać na powierzchni ziemi np. w postaci zalegającego śniegu,
  • wykonuje zdjęcia obserwowanego nieba.

Szukacie szerszych informacji? Zajrzyj na stronę GLOBE Observer (po angielsku).


SPRAWDŹCIE, KIEDY NAJLEPIEJ PATRZEĆ W NIEBO

Niebo można obserwować o dowolnej porze, np. co godzinę. Jednak najbardziej wartościowe są te obserwacje, które wykonuje się niedługo (max 15 minut) przed lub po przelocie satelity meteorologicznego nad danym miejscem. Jeśli komuś się uda, otrzyma od zespołu NASA GLOBE Clouds raport porównujący wyniki swoich obserwacji oraz widoku z satelity. Ekscytujące, prawda? :-)

Godzinę przelotu satelity nad miejscem obserwacji sprawdzisz w aplikacji GLOBE Observer.


OBSERWUJCIE NIEBO I WYSYŁAJCIE ZEBRANE DANE

Dane dot. zachmurzenia w aplikacji GLOBE Observer możecie zbierać również, gdy nie macie połączenia z internetem. Pamiętajcie jednak o wysłaniu wyników, jak tylko znajdziecie się w zasięgu.

Nie korzystacie z aplikacji i zbieracie dane w tradycyjny sposób - pamiętajcie, ze każdy Obserwator powinien wprowadzić wyniki swoich obserwacji do bazy danych. Inaczej nie są wliczane do wyniku zespołu!

UWAGA SZKOLNE ZESPOŁY OBSERWATORÓW: Pamiętajcie, aby w ramach obserwacji wykonywać zdjęcia obserwowanego nieba! To bardzo ważny element Waszych obserwacji.


PORÓWNUJCIE WYNIKI Z INNYMI OBSERWATORAMI NIEBA

Zebrane dane możecie oglądać na interaktywnej mapie. Zobaczcie, jak duża jest społeczność Obserwatorów wiosennego nieba! Czy wasze wyniki są zbieżne z obserwacjami innych osób z waszej miejscowości?

Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.globe.gridw.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony