Konferencja prasowa z okazji VI Światowego Zjazdu Lotników Polskich i Święta Lotnictwa Polskiego

Konferencja prasowa z okazji VI Światowego Zjazdu Lotników Polskich oraz Święta Lotnictwa Polskiego

W dniu dzisiejszym w siedzibie Dowództwa Sił Powietrznych odbyła się konferencja prasowa z okazji VI Światowego Zjazdu Lotników Polskich oraz Święta Lotnictwa Polskiego. Spotkanie było preludium do wydarzeń jakie towarzyszyć będą tegorocznym obchodom, które potrwają od 25 do 28 sierpnia.

Uczestniczyli w nim przedstawiciele DSP – gen. broni pil. Lech Majewski i gen. bryg. Jerzy Fryczyński oraz zaproszeni weterani polskiego lotnictwa, Prezes Stowarzyszenia Lotników Polskich płk. pil. w st. spocz. Kazimierz Pogorzelski i były strzelec pokładowy w 301 Dywizjonie Bombowym, a później pilot instruktor – mjr pil. w st. spocz. Marceli Ostrowski.

VI Światowy Zjazd Lotników Polskich z udziałem weteranów wojennych mieszkających w kraju i na obczyźnie jest częścią tegorocznych obchodów Święta Lotnictwa. Udział w nim zadeklarowało około 130 osób z zagranicy i ponad 160 weteranów z kraju.

Zjazd, organizowany przez Dowództwo Sił Powietrznych, nawiązuje do ważnych wydarzeń związanych z dziejami polskich skrzydeł, w tym do 80. rocznicy zwycięstwa załogi Żwirko-Wigura w challenge’u berlińskim, lotniczych wyczynów wybitnego pilota okresu międzywojennego płk. Stanisława Jakuba Skarżyńskiego oraz 20. rocznicy sprowadzenia z Wielkiej Brytanii do Kraju sztandaru Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie.

Plan obchodów zakłada:

25 sierpnia (sobota) kombatanci i weterani odwiedzą „Szkołę Orląt” w Dęblinie oraz tamtejsze Muzeum Sił Powietrznych.

27 sierpnia (poniedziałek) rano delegacja Dowództwa Sił Powietrznych złoży wiązanki na grobach lotników (w tym tych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej) na Powązkach cywilnych i wojskowych. W poniedziałek w południe Prezydent RP przyjmie uczestników zjazdu w Pałacu Prezydenckim, a szczególnie zasłużonym wręczy awanse generalskie i ordery. Ze względu zasługi środowiska kombatanckiego Prezydent RP Bronisław Komorowski objął VI Światowy Zjazd Lotników Polskich patronatem honorowym. Akredytacje na to spotkanie przyjmuje Kancelaria Prezydenta RP. Wieczorem 27 sierpnia na Polach Mokotowskich (pierwszym lotnisku Warszawy) odbędzie się apel poległych.

28 sierpnia (wtorek) w południe na Polach Mokotowskich przed Pomnikiem Lotników Polskich poległych w latach 1939 -1945 odbędą się uroczystości, połączone z „Defiladą lotniczą” nad stolicą. Od strony Piaseczna w kierunku Żoliborza w godzinach 12.00-12.05 lub 13.30-13.35 (stosownie do warunków atmosferycznych) przelecą na wysokości 300-400 metrów cztery groty złożone z sześciu odrzutowców każdy – TS-11 Iskra, MiG-29, Su-22 i F-16. Szefostwo Służby Ruchu Lotniczego SZ RP poczyniło stosowne ustalenia z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej, aby zagwarantować bezpieczeństwo startów i lądowań na lotnisku Okęcie. Po ceremoniach uczestnicy udadzą się do Dowództwa SP na dalszą część (odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej autorom Marsza Lotników, koncert muzyczny, spotkanie lotniczych pokoleń). Będzie to ostatnie przedsięwzięcie zjazdu.

Następnego dnia zagraniczni goście opuszczą Polskę.

Przygotowaniom tegorocznych obchodów towarzyszyło duże zaangażowanie i rozmach dzieki czemu pod każdym względem będą one wyjątkowe, o czym zapewniali generałowie Lech Majewski i Jerzy Fryczyński. Zaproszeni weterani, zarówno płk. Kazimierz Pogorzelski jak i mjr Marceli Ostrowski wyrazili przekonanie o ogromnej potrzebie pielęgnowania i upamiętniania pięknych polskich tradycji lotniczych i konieczności integrowania środowiska lotniczego, aby pamięć ta przetrwała jak najdłużej.


Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus