Przejdź do treści
Źródło artykułu

III Kujawsko-Pomorski Festiwal Lotniczy już za nami

Wakacje sprzyjają spędzaniu czasu na lotniczych imprezach plenerowych, które zwykle w każdy weekend lipca i sierpnia odbywają się w różnych częściach naszego kraju. W dniach 16-17 lipca, na terenie Ośrodka Szkolenia Lotniczego Adriana Aviation w Watorowie/k. Chełmna odbyła się kolejna z nich - III Kujawsko - Pomorski Festiwal Lotniczy.

Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Promocji Lotnictwa „Od Śmigła”, którym kieruje Natalia Kowalska, znana z głośnej w mediach sprawy sądowej dotyczącej zarzutów policji odnośnie braku uzyskania wymaganych pozwoleń podczas organizacji I pikniku lotniczego. Jednak, jak już to szeroko relacjonowaliśmy, sąd nie podzielił tej opinii i przedstawione zarzuty oddalił, a nauczona doświadczeniem N. Kowalska, kolejne edycje imprezy organizuje w bliskiej współpracy z prawnikami.


fot. Marcin Ziółek

Dzięki sprzyjającej pogodzie i różnorodnemu programowi, tegoroczny Festiwal przyciągnął tłumy miłośników lotnictwa, dla których największą atrakcją okazały się loty widokowe. Zainteresowanych było tak dużo, że o samolotów tworzyły się długie kolejki. Okolicę z powietrza można było obejrzeć z pokładu m.in. An-2 z Aeroklubu Włocławskiego, Jak-12 A z Aeroklubu Bydgoskiego oraz prywatnej Cessny 172, Cessny F172E Skyhawk, a także samolotu Eurostar, śmigłowca Robinson R-44 i motolotni.


fot. Marcin Ziółek

Niektóre statki powietrze zostały udostępnione dla wszystkich chętnych, którzy mogli zajrzeć do ich wnętrza i nawet zasiąść za sterami. Wystawa przed hangarem cały czas cieszyła się niesłabnącą popularnością, a Jerzy Kowalski, dyrektor miejscowego Ośrodka Lotniczego, z wielką pasją odpowiadał na wszystkie, nawet najbardziej laickie pytania. Oblężenie przeżywał również będący na wyposażeniu ośrodka szkoleniowego Adriana symulator lotu FNTP II (jeden z nielicznych w Polsce), na którym, żeby móc się sprawdzić, trzeba było odczekać w niektórych momentach nawet ok. godziny. Jednak ani czas oczekiwania, ani wydatek 20 zł, nie odstraszał chętnych do spróbowania sił na profesjonalnym sprzęcie.

Na terenie Festiwalu zostały udostępnione stoiska lotnicze, punkty gastronomiczne, a także strzelnica i licznie atrakcje dla dzieci. W międzyczasie na scenie koncertowały lokalne grupy muzyczne. Dodatkowo, stowarzyszenie Od Śmigła przygotowało loterię, w której główną nagrodą był roczny zapas napoju energetycznego dostarczony przez jednego ze sponsorów imprezy, a kolejnymi loty widokowe na wszystkich rodzajach wykorzystywanych do tego statków powietrznych, a także sesja na symulatorze lotu.


fot. Marcin Ziółek

Na Festiwalu zaprezentowały się, oprócz już wspomnianych samolotów An-2, Jak-12 A, Cessna 152/172, Evektor Aerotechnik EV97 Eurostar, śmigłowca Robinson R-44, również samoloty ultralekkie Remos G-3 Mirage, Pipistrel Virus SW i CTLS, motoszybowiec SZD-45A Ogar, wiatrakowiec Celier Xenon 2 oraz liczne motolotnie. Przez chwilę nad głowami publiczności pokazał się nawet Eurocopter EC-135 użytkowany przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Drugiego dnia imprezy nie mogły uświetnić niestety zapowiadane pokazy paralotni, które z powodu zbyt silnego wiatru musiały pozostać na ziemi. Jednak sprawność swoich maszyn zaprezentowali modelarze. Jak poinformowała Natalia Kowalska, przyszłoroczna kolejna edycja imprezy prawdopodobnie zostanie zorganizowana w Bydgoszczy, gdzie będzie się można zapewnić większą różnorodność statków powietrznych i jeszcze liczniejszą publiczność.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony