Czy w branży bezzałogowych statków powietrznych można znaleźć pracę?

Bezzałogowy statek powietrzny: Oktokopter - latająca kamera, fot. Jacek Drofiak / Artur Gajdziński

W ostatnich latach cyklicznie wzrasta znaczenie sektora bezzałogowych statków powietrznych (UAV – Unmanned Aerial Vehicle), co jest znakiem powolnej ewolucji branży lotniczej. Coraz więcej konstrukcji tego typu jest wykorzystywanych w ramach różnych zastosowań wojskowych, ale również do zadań realizowanych przez cywilne podmioty.

Co prawda w naszym kraju nie zostały jeszcze opracowane i wprowadzone przepisy, które normowałyby kwestie certyfikacji, lotów UAV w przestrzeni powietrzej, ale zaczynają się pojawiać ogłoszenia osób chętnych pracować przy obsłudze bezzałogowców.

Zapraszamy do zapoznania się z jednym z nich, które ukazało się w ostatnich dniach w dziale szukam pracy portalu dlapilota.pl:

Operator UAV - praca w branży lotniczej

(ogłoszenie nr 46252)

"Poszukuje pracy w branży lotniczej jako operator UAV. Posiadam 12 letnie doświadczenie w modelarstwie lotniczym, a przede wszystkim latanie to moja pierwsza i dozgonna miłość. Posiadam również licencje PPL(A) oraz 80h nalotu na szybowcach. Mogę pochwalić się takimi tytułami jak Mistrz Świata i Mistrz Polski.

Prócz pracy jako operator UAV, chętnie podejmę inną pracę w branży lotniczej. Docelowo chciałbym zrobić licencję liniową, ale jak wiadomo potrzebne są na to środki, tak czy inaczej, byłoby szalenie przyjemnie zacząć już teraz pracę w branży".

Istotne jest, iż operatorzy UAV muszą posiadać świadectwo kwalifikacji, zgodnie z informacjami opublikowanymi na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego:

"W związku z rosnącą liczbą operacji, wykonywanych z użyciem bezzałogowych statków powietrznych używanych do filmowania i fotografii z powietrza, Urząd Lotnictwa Cywilnego przypomina o obowiązku posiadania świadectwa kwalifikacji wynikającym z art. 95 ust. 2 pkt. 5a ustawy z dn. 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze (Dz. U. z 2012 r. poz. 933, z późn. zm.) nałożonym na osoby będące operatorami bezzałogowych statków powietrznych używanych w celach innych niż rekreacyjne lub sportowe".

24 stycznia br., ULC certyfikował pierwszy ośrodek szkolenia operatorów w Polsce, firmę Flytronic z Gliwic. Flytronic to firma działająca w ramach grupy WB, będąca ośrodkiem badawczo-rozwojowym, którego przedsięwzięcia skupiają się wokół systemów rozpoznawczo-obserwacyjnych bazujących na bezzałogowych platformach latających. Badania przemysłowe i prace rozwojowe, prowadzone przez firmę, w zakresie elektroniki, informatyki oraz mechaniki charakteryzują się innowacyjnością na skalę międzynarodową.Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Polecamy również opracowania dotyczące UAV, zrealizowane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego: www.ulc.gov.pl/pl/bezzalogowe-statki-powietrzne

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus