Akcje załóg LPR w przedostatnim tygodniu grudnia

EC135 Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, fot. Sebastian Elijasz

W przedostatnim tygodniu grudnia załogi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego niosły pomoc poszkodowanym m.in. w wypadkach drogowych, w wyniku zadławienia się małych dzieci, pacjentowi poparzonemu kwasem.

Jedna z akcji miała miejsce 24 grudnia br. A wyglądało to tak. O godz. 12:50 załoga "Ratownika10" wróciła do bazy HEMS Sanok po zakończonej misji i rozpoczęła odtwarzanie gotowości. O godz. 14:05 otrzymano kolejne wezwanie do mężczyzny do mężczyzny w Pstrągowej (w powiecie strzyżowskim) z nagłym zatrzymaniem krążenia. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe poprosiło o pomoc ratownika pokładowego GOPR. Wobec planowanego lotu w dość trudny teren – lasy, pagórki etc. zdecydowano o wykonaniu misji z udziałem ratownika pokładowego – tak, aby być przygotowanym do użycia technik linowych gdyby było to konieczne.

Po dolocie, mężczyźnie udało się przywrócić funkcje życiowe. Niestety, w trakcie prowadzenia czynności ratunkowych, pogoda pogorszyła się na tyle, że dalszy lot śmigłowcem był zbyt niebezpieczny. Pacjent został przetransportowany przez Załogę naziemną w obecności lekarza LPR, do Szpitala Powiatowego w Strzyżowie. – Ale tamtej nocy wydarzyło się coś jeszcze... Wiedzieliśmy, że gdy nasze Centrum Operacyjne wezwało na miejsce ochronę, należy właściwie zabezpieczyć śmigłowiec. Nie wiedzieliśmy jednak, że za chwilę czeka nas wyjątkowa... kolacja wigilijna. Z serca dziękujemy Kolegom z podstacji w Strzyżowie za to że podzielili się z nami swoim świątecznym jedzeniem! To naprawdę wiele znaczący dla nas gest! Kolegom z GOPR Bieszczady dziękujemy za wspólny posiłek, za to, że po nas przyjechali i bezpiecznie przetransportowali do domu – relacjonuje załoga "Ratownika10".

Tylko w ubiegłym tygodniu 21 śmigłowców LPR wykonało 107 lotów do wypadków, zachorowań oraz transportów międzyszpitalnych, z czego najwięcej należało w minionym tygodniu do załogi "Ratownika21" z Ostrowa Wlkp. – 9 lotów. Drugi wynik pod względem ilości udzielonych pomocy należał do załóg: "Ratownika11" ze Szczecina i "Ratownika18" z Płocka – po 8 lotów. Trzeci wynik pod względem liczby udzielonych pomocy uzyskały załogi "Ratownika12" z Warszawy oraz "Ratownika15" z Zielonej Góry. Obie załogi wykonały po 7 lotów.

Do zadań jak zawsze włączana jest załoga Piaggio P180 Avanti. W ubiegłym tygodniu załogi tych samoloty wykonały siedem wylotów (transport międzyszpitalny). Załogi Samolotowego Zespołu Transportowego pozostają w całodobowej gotowości.

W przedostatnim tygodniu grudnia odbyła się również akcja duetu Piaggio P180 Avanti i EC135. Ten transport łączony wiązał się z dostarczeniem serca z Wałbrzycha do Gryfic, gdzie czekał na nie ciężko chory pacjent.

W sumie, w minionym tygodniu, wszystkie statki powietrzne LPR wykonały 114 lotów. Powyższa statystyka nie obejmuje lotów odwołanych, niewykonanych, szkoleniowych i technicznych. W porównaniu z poprzedzającym tygodniem liczba interwencji wzrosła o 27.

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus