Przejdź do treści
Zespół Akrobacyjny Biało-Czerwone Iskry podczas Air Show 2013
Źródło artykułu

Air Show 2017 - informator

W dniach 26-27 sierpnia na lotnisku Sadków w Radomiu odbędzie się XV edycja Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show. W tym roku pod znakiem 85-rocznicy zwycięstwa dwóch wielkich Polaków kpt. Franciszka Żwirki i inż. Stanisława Wigury w zawodach „Challenge '32”.

– Pokazy na niebie w sobotę i niedzielę będą do siebie bliźniaczo podobne. Rozpoczną się o 9 pokazami maszyn pilotów cywilnych, a zakończą o 19 lotami maszyn wojskowych – mówi płk Kazimierz Dyński, dyrektor biura organizacyjnego Air Show. Jednym z ciekawszych momentów pokazów będzie defilada wojskowych statków powietrznych, pokaz bezpośredniego wsparcia pola walki przez samoloty F-16 i Su-22, pokaz zwalczania celów naziemnych przez samoloty Su-22, desant z wykorzystaniem technik linowych oraz pokaz ratownictwa lotniczego. Ale prawdziwą gratką dla miłośników lotnictwa będzie przelot amerykańskich bombowców strategicznych: w sobotę B-52, w niedzielę B1. Oba zobaczymy w Polsce po raz pierwszy – dodaje płk pil. Wojciech Pikuła, dyrektor pokazów.


Program Air Show 2017:

W pokazach wystąpią zespoły akrobacyjne Biało-Czerowne Iskry, Orlik oraz Baltic Bees, grupy lotnictwa cywilnego m.in. Red Bull - The Flying Bulls, Cellfast Flying Team, Formation Flying Team, grupa Żelazny.

Maszyny podziwiane podczas lotu, będzie można obejrzeć także z bliska, na lotniczej wystawie statycznej, którą wzbogaci sprzęt cywilnych statków powietrznych oraz samoloty historyczne RWD-5R, Tulak, Jak-18, AN-2, Tiger Moth, Auster 4, Harvard, DHC-1 Chipmunk jak również statki powietrzne przemysłu lotniczego.

Na radomskim niebie zaprezentują się zarówno wojskowe jak i cywilne statki powietrzne. Widzowie będą mogli zobaczyć statki powietrzne polskich Sił Zbrojnych: MiG-29, Su-22, F-16, C-295, C-130, M-28, TS-11, PZL-130, SW-4, Mi-2, Mi-24, W-3, Mi-8, Mi-17, Mi-14, W-3 PL, W-3, BSR Orbiter, W-3 SAR, G-550, SH-2G, Gulfstream 550. Na płycie lotniska będzie również zaprezentowany EMB-170 w barwach LOT-u (sobota).

Statki powietrzne z zagranicy:

  • Włochy  EF-2000 Eurofighter
  • Austria  Saab J105 OE, B-25J Mitchell, F4 U-4 Corsair, T-28B Trojan, BO-105
  • Ukraina Su-27, An-26
  • Rumunia C-27 Spartan, MiG-21 Lancer
  • Holandia F-16
  • Niemcy Eurofighter
  • Litwa C-27 Spartan
  • NATO  AWACS
  • USA B-52, B-1
  • Czechy MiG-15UTI
  • Łotwa L-39 Albatros

Defilada: 65 samolotów i śmigłowców. Pokaz dynamiczny: 76 samolotów i śmigłowców. Wystawa statyczna: ponad 54 samoloty i śmigłowce.

Szczegółowy program imprezy:


                                                 Program AIR SHOW (sobota i niedziela)

Dla miłośników militariów, przygotowane zostaną naziemne pokazy statyczne obejmujące sprzęt i uzbrojenie wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, w tym: transportery Rosomak, czołgi Leopard i PT-91, sprzęt samochodowy z pojazdami HMMVW, M-ATV, wozy rozpoznawcze BRDM-2, samobieżne przeciwlotnicze zestawy rakietowe POPRAD, stacje radiolokacyjne i wyrzutnie rakiet, roboty saperskie, zestawy nurkowe, bezzałogowe pojazdy podwodne, systemy rozpoznawcze, sprzęt spadochronowo-desantowy, sprzęt obserwacyjny oraz uzbrojenie i wyposażenie taktyczne jednostek specjalnych. Razem zaprezentuje się 59 jednostek sprzętu. Z bliska będzie można obserwować nowoczesną technikę wojskową oraz indywidualne wyposażenie żołnierzy, zazwyczaj niedostępne dla szerokiej publiczności. Dla widzów tegorocznego AIR SHOW organizatorzy przewidzieli także  pokaz sprzętu prezentowanego przez przemysł zbrojeniowy. Każdy odwiedzający radomskie lotnisko przekona się na własne oczy, jak bardzo zmieniło się uzbrojenie Sił Zbrojnych oraz jakim wyposażeniem dysponują wojska amerykańskie. Na pewno, wielką atrakcją będą pokazy grup rekonstrukcyjnych.


Strefa Challenge 1932

„Strefa Challenge 1932” – co to takiego?

– Idea „Strefy Challenge 1932” powstała w Biurze Organizacyjnym Air Show 2017 w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych jako jedna z trzech stref specjalnych (obok Strefy Dziecka  i Strefy Kultury Wysokich Lotów). Tworzą one tematyczną ofertę Międzynarodowych Pokazów Lotniczych w Radomiu, w dużej mierze, kierowaną do dzieci i młodzieży. Strefa upamiętnia 85 rocznicę zwycięstwa kapitana pilota Franciszka Żwirki i inżyniera Stanisława Wigury w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych, które odbyły się w Berlinie w 1932 roku – informuje pomysłodawczyni stref i autorka koncepcji „Strefy Challenge 1932”, Anna Ciepiel, zastępca dyrektora Biura Organizacyjnego Air Show 2017 ds. komunikacji. Warto dodać, że na pamiątkę tamtych wydarzeń, 28 sierpnia obchodzone jest Święto Lotnictwa Polskiego.


WCEO zorganizuje niezwykłą lekcję

Strefę koordynuje Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON, a głównym realizatorem pomysłu jest Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej (WCEO) w ścisłej współpracy z Biurem Organizacyjnym Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show 2017 (BO AS 2017). Współorganizatorami inicjatywy są: Klub Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Muzeum Sił Powietrznych oraz Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991.

„Strefa Challenge 1932” przybliży chlubne tradycje i barwną historię  lotnictwa polskiego oraz rodzimego przemysłu lotniczego. Jej celem jest także edukacja lotnicza, promocja Sił Zbrojnych RP i kształtowanie pozytywnego wizerunku wojska w społeczeństwie.

– Jestem ogromnie dumna, że młodsi widzowie Air Show dostaną lekcję historii w tak wyjątkowej, pięknej i interesującej odsłonie, o którą zadbają  merytoryczni pracownicy wojska, instruktorzy, muzealnicy, rekonstruktorzy, animatorzy i wolontariusze. To niezwykle ważne, aby – szczególnie w przededniu 100-lecia odzyskania niepodległości i 100-lecia lotnictwa polskiego – dodawać dzieciom i korzeni, i skrzydeł jednocześnie  – dodaje Anna Ciepiel.


Moc (nie tylko lotniczych!) Atrakcji

„Strefa Challenge 1932” zajmie 450 m² i znajdzie się na wydzielonym terenie  lotniska w Radomiu-Sadkowie, naprzeciw Strefy VIP w Alei Przemysłu Obronnego. Odwiedzający znajdą tam stoiska promocyjne: WCEO, Klubu DG RSZ, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Muzeum Sił Powietrznych, replikę RWD-5R Stowarzyszenia Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991. Obok, usytuowana będzie Aleja Samolotów Historycznych – wszystkie zabytkowe statki powietrzne będą wcześniej latały na radomskim niebie, a RWD-5R „otworzy” defiladę w powietrzu.

„Strefę Challenge 1932” odwiedzić mogą wszyscy widzowie Air Show 2017, ale szczególnie jest ona adresowana do rodziców z dziećmi.

Nie zabraknie również happeningu „Zwycięstwo Żwirki i Wigury” z udziałem uczniów klasy mundurowej I LO PUL w Wołominie im. 111 Eskadry Myśliwskiej.

Co znajdziecie w Strefie?

  • samolot RWD-5R: wszyscy chętni będą mieli możliwość zrobienia sobie zdjęć na tle samolotu z rekonstruktorami w strojach historycznych;
  • wystawy tematyczne „Challenge 1932”: wystawę pokonkursową prac dziecięcych „OBŁOCZKI SERCEM MALOWANE”, mangę „Zwycięstwo Żwirki i Wigury” Sandry Chlewińskiej, wystawy tematyczne Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie i Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie;
  • „Lotnicze Przedszkole”: zorganizuje konkursy „Podniebne figury Żwirki i Wigury”, gry i zabawy z instruktorami oraz animatorami (konkursy wiedzy o lotnictwie, konkursy rysunkowe, zręcznościowe, warsztaty piosenki lotniczej z akordeonistą, kolorowanki, warsztaty modelarskie, konkurs wideo, czytanie bajek z lotnikami, malowanie buzi i inne atrakcje). Prace konkursowe nagrodzą firmy obecne w Alei Przemysłu Obronnego;
  • materiały edukacyjne o lotnictwie dla dzieci i młodzieży: kolorowanki, naklejki, zakładki i inne niespodzianki!
  • specjalny numery czasopism branżowych: gazeta vintage „Polski Zbrojnej” i sierpniowy numer magazynu "Lotnictwo. Aviation International"  z dodatkiem poświęconym 85-leciu „Challenge 1932”;
  • grupy rekonstrukcyjno-historyczne: piloci „Challenge 1932” w strojach sportowych, oficerowie lotnictwa w historycznych mundurach, kobiety Aviatrix w kostiumach cywilnych z lat 30-tych XX wieku;
  • replikę dzwonu Żwirki i Wigury z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.
  • Strefa "Challenge 1932"

Red Bull – The Flying Bulls na Air Show w Radomiu

Do Radomia zawitają m.in. piloci Red Bull, którzy zaprezentują cztery statki powietrzne w pokazie dynamicznym.

Goście Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show zobaczyczą śmigłowiec BO-105 pilotowany przez Siegfried "Blacky" Schwarz. Specjalną cechą tego śmigłowca jest to, że po raz pierwszy użyto nowych materiałów: tytanu dla głowicy wirnika i GRP (plastiku wzmocnionego włóknem szklanym) dla łopat wirnika. Cztery śmigłowce Red Bull BO-105 są jedynymi śmigłowcami na świecie zarejestrowanymi jako cywilne śmigłowce akrobacyjne. Dwa BO-105 z Flying Bulls stacjonują w Salzburgu, a dwa kolejne w Red Bull w Los Angeles.


                                                            BO-105 (fot. Red Bull)

North American B-25J Mitchell został wyprodukowany w 1945 roku. Bombowiec B-25J jest jednym z czterech latających samolotów znajdujących się poza USA. Za sterami bombowca zasiada austriacki pilot Hans Pallaske.


                                                                B-25J (fot. Red Bull)

Myśliwiec Vought F4 U-4 Corsair za sterami którego zasiądzie Eric Gujan i Raimund Riedmann. Ten samolot został stworzony do wykonywania misji w trudnych warunkach frontowych podczas II Wojny Światowej. Skrzydła były przystosowane do operowania z pokładów lotniskowców. Samolot może lecieć z prędkością 370 węzłów. W Europie są tylko dwa egzemplarze tej maszyny.


                                                  Vought F4 U-4 Corsair (fot. Red Bull)

North American T-28B Trojan został zbudowany w 1954 r. Do 1965 był wykorzystywany przez US Navy do szkolenia pilotów. W 2016 r. został całkowicie odrestaurowany przez techników z Flying Bulls. Szczególnie charakterystyczna jest kolorystyka oliwkowo-czarna i napis "NAVY". Za sterami zasiądzie Miguel Hochletiner.


Przyleć na Air Show własnym samolotem – przedłużony czas awizacji przylotów

Port Lotniczy Radom S.A. przypomina, iż trawiasta płyta postojowa będzie dostępna dla samolotów GA.

Lotnisko dysponuje 35 miejscami postojowymi dla samolotów wielkości Cessna 172. Opłata za skorzystanie z infrastruktury zgodnie z tabelą opłat zamieszczoną w AIP Polska.

Przylot na imprezę będzie możliwy tylko po uprzedniej awizacji (zaakceptowanej przez Zarządzającego) oraz złożeniu planu lotu.

Przyloty będą możliwe do godziny 9:00 czasu lokalnego, a odloty po godzinie 19:00 czasu lokalnego, z zastrzeżeniem możliwych zmian adekwatnie do aktualnej sytuacji ruchowej. Przyloty/odloty w dniach poprzedzających imprezę tj. 24.08 i 25.08 oraz po zakończeniu pokazów 28.08 możliwe będą w godzinach pracy lotniska, poza godzinami aktywności stref EA.

Port Lotniczy Radom S.A. przypomina też, iż należy posiadać własne kotwiczenie. Za kotwiczenie statku powietrznego odpowiada kapitan.

W związku z wieloma zapytaniami odnośnie awizacji przylotów samolotów w ruchu GA na Air Show 2017, Port Lotniczy Radom S.A. przedłużył czas awizacji do piątku 25 sierpnia br. do godz. 18:00 LT. Awizacje przylotów należy przesyłać wypełniając Formularz awizacji przylotów.


Air Show Go! – niezbędnik widza w jednym miejscu

Aplikacja mobilna Air Show Go!, tworzona specjalnie na potrzeby tegorocznych Międzynarodowych Pokazów Lotniczych, ma ułatwić widzom  i uczestnikom AIR SHOW 2017 dostęp do wszystkich niezbędnych informacji związanych z pokazami. Zostaną one ulokowane w jednym (mobilnym) miejscu i na bieżąco aktualizowane. Aplikację na smartfony i tablety będzie można pobrać już od 21 sierpnia 2017 r. godz. 15:00.

W aplikacji Air Show Go! zainteresowani pokazami znajdą wszystkie najpotrzebniejsze informacje, tak by przyjemność z oglądania pokazów była jak największa, a pozyskiwanie   wiedzy na temat pokazów statycznych, dynamicznych oraz atrakcji przygotowanych przez organizatorów odbywało się bez najmniejszych problemów. Air Show Go! zapewnia dostęp do Wydarzenia AIR SHOW 2017 na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi iOS oraz Android. Główną funkcjonalnością aplikacji jest zarządzanie komunikacją w czasie AIR SHOW 2017, a także możliwość nawigacji, w celu zlokalizowania poszukiwanego obiektu lub miejsca na terenie lotniska oraz informowanie uczestników o ważnych wydarzeniach w czasie AIR SHOW 2017. Air Show Go! ma również spory potencjał marketingowy dla instytucji i firm, które nie tylko będą prowadziły na terenie pokazów działalność komercyjną, ale też wystawią swoje stoiska promocyjne.


W aplikacji użytkownicy znajdą  rzeczywistą mapę lotniska Radom-Sadków, na którą zostanie naniesiony plan pokazów z listą wszystkich wystawców, ze szczegółowymi opisami marek i oferty stoisk. Aplikacja umożliwi widzom znalezienie poszukiwanego obiektu poprzez wyszukiwanie za pomocą słów-kluczy. Zostanie także udostępniony szczegółowy program pokazów w trybie on-line, który będzie aktualizowany w czasie rzeczywistym. – Przy dużych wydarzeniach najważniejsze jest, aby wszelkie zmiany harmonogramu, ważne informacje miały możliwość szybkiego pojawienia się w telefonach uczestników. Dodatkową atrakcją z pewnością będzie możliwość przeczytania o znajdujących się na Air Show maszynach, czy sprawdzeniu interaktywnej mapy. To niesamowita wygoda mieć wszystkie informacje w jednym miejscu – uczestnicy skupiają się na oglądaniu widowiska, a nie przeszukiwaniu kilku źródeł informacji – zaznacza Adrian Czyczerski, dyrektor firmy Meeting Application, która projektuje rozwiązanie mobilne dedykowane tegorocznemu AIR SHOW w Radomiu.

Aplikacja zawiera agendę, czyli listę wydarzeń podzielonych na dni, a także posortowanych według godziny rozpoczęcia. Każde wydarzenie zawiera opis oraz możliwość jego oceniania. W aplikacji znajdzie się także funkcjonalność prelegenci, która informuje użytkowników o osobach związanych z AIR SHOW 2017 i wydarzeniach, w których będzie brała udział lub które poprowadzi. Ciekawą funkcjonalnością jest fotobudka, która będzie zawierała galerię zdjęć dodawanych przez użytkowników podczas wydarzenia. Warto podkreślić, że użytkownik będzie mógł dodawać zdjęcia pod warunkiem uprzedniego zalogowania w aplikacji. W komponencie multimedia znajdą się zdjęcia, dźwięki oraz filmy, podzielone na kategorie i źródła. A moduł ulubione przeznaczony jest dla użytkowników, którzy zechcą zbudować swój osobisty planner tego, co chcą zobaczyć. Zakładka partnerzy pozwoli zaprezentować wszystkie instytucje wspierające AIR SHOW 2017. Użytkownicy Air Show Go! znajdą również opis wszystkich wystawców (moduł  Wystawcy), a każdy z nich może zostać zlokalizowany po tagach, charakteryzujących zakres jego działalności.

Jedną z ważniejszych funkcjonalności aplikacji są interaktywne mapy. Po kliknięciu w pinezkę wyświetla się ekran ze szczegółami – nazwa miejsca, opis, zdjęcia, adres z możliwością przejścia do nawigacji lub planu. Pinezki mają różne kształty i kolory w zależności od kategorii do jakiej zostały przypisane. Użyteczne, szczególnie dla Biura Prasowego pokazów będą powiadomienia push. Dzięki nim, użytkownicy mają możliwość komunikowania o najważniejszych zmianach w agendzie, specjalnych wydarzeniach lub nieplanowanych, nagłych utrudnieniach. – Aplikacja Air Show Go! będzie idealnym uzupełnieniem atrakcji odbywających się podczas tego dwudniowego wydarzenia. Z pewnością przysłuży się tak widzom, jak i wystawcom oraz samym organizatorom. – podsumowuje Czyczerski.


Informacje organizacyjne

Wstęp na teren Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW 2017 będzie się odbywać na podstawie bezpłatnych kart wstępu w godzinach 08:00–19:00.

Na teren Pokazów zabrania się wnoszenia:

  • Alkoholu, środków odurzających, psychoaktywnych lub innych podobnie działających.
  • Materiałów niebezpiecznych, takich jak: broń, materiały wybuchowe, wyroby pirotechniczne, materiały łatwopalne.
  • Pojemników na płyny lub produkty spożywcze wykonanych z twardego materiału, w tym butelek plastikowych o pojemności powyżej 0,5 litra.
  • Kasków, parasoli o ostrym zakończeniu.
  • Balonów oraz zabawek lub innych przedmiotów, które w sposób niekontrolowany mogą poruszać się w przestrzeni powietrznej.
  • Wskaźników laserowych.
  • Bezzałogowych statków powietrznych lub dronów.
  • Pojemników do rozpylania gazu, substancji żrących lub farbujących.

Na teren Pokazów zabrania się wprowadzania wszelkich pojazdów oraz zwierząt.

Osoby będące pod wpływem alkoholu, środków odurzających psychoaktywnych lub innych podobnie działających, nie zostaną wpuszczone na teren lotniska. Osoby zakłócające porządek publiczny, stwarzające zagrożenie dla bezpieczeństwa lub zachowujące się niezgodnie z regulaminem będą zmuszone do opuszczenie terenu Pokazów.

W trakcie pokazów na lotnisku nie będzie prowadzona sprzedaż alkoholu, a palenie tytoniu będzie dopuszczalne tylko w miejscach do tego celu wyznaczonych. Sugerujemy aby widzowie, szczególnie dzieci, używali  ochronników słuchu.


Parkingi:


Źródło: Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu


Komunikacja miejska:


Źródło: Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu


Więcej informacji na temat pokazów dostępne jest na stronie www.airshow.wp.mil.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony