Startuje 63. Puchar Gordona Bennetta

Wyścig Gordona Bennetta 2019 na żywo

13 września, na lotnisku w Courcelles-lès-Montbéliard we Francji rozpocznie sie 63. edycja międzynarodowych zawodów balonowych o Puchar Gordona Bennetta. W imprezie, która potrwa do 21 września 2019 r., bierze udział 20 załóg reprezentujących jedenaście krajów.


Rywalizację na żywo można śledzić poprzez stronę www.live.gordonbennett.aero lub na urządzeniach mobilnych po zainstalowaniu aplikacji YB Races (LINK)


Międzynarodowe Zawody Balonów Wolnych po raz pierwszy zostały zorganizowane przez Amerykanina Jamesa Gordona Bennetta w 1906 roku w Paryżu. Wyścig o puchar Bennetta jest najstarszym i najbardziej prestiżowym wydarzeniem w lotnictwie na świecie. Obecnie organizuje je Międzynarodowa Federacja Lotnicza (FAI), której członkiem jest Aeroklub Polski.

Podobnie jak w ubiegłym roku Polskę reprezentowały będą dwie załogi balonowe w składzie:
• Mateusz Rękas i Jacek Bogdański (POL01),
• Krzysztof Zapart i Adam Ginalski (POL02).

Załoga POL01 jest dobrze znana. Piloci nie po raz pierwszy będą startowali w tych prestiżowych zawodach. W 2018 roku wygrali 62. edycję Pucharu Gordona Bennetta. Pokonali dystans 1145,29 km. Było to szóste zwycięstwo polskiej załogi w całej historii tych zawodów. W tym roku będą ponownie próbowali zdobyć puchar.

Krzysztof Zapart – pilot dowódca (załoga POL02) – dobrze znany fanom sportu balonowego, również nie po raz pierwszy wystartuje w tych zawodach. W 2018 roku zajął w nich IV miejsce. Trzykrotnie był zdobywcą II miejsca w pucharze ameryki! W tym roku podczas rywalizacji Krzysztofowi będzie towarzyszył jako co-pilot kpt. Adam Ginalski – absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, dowódca klucza lotniczego i instruktor w 42 Bazie Lotnictwa Szkolnego w Radomiu. Był członkiem Zespołu Akrobacyjnego Polskich Sił Powietrznych „ORLIK”. Od 2001 roku jest związany z radomskim lotniskiem wojskowym w Sadkowie. Pilot balonów – był m.in. szefem krośnieńskiego Cellfast Baloon Team oraz instruktor szybowcowy.

Za obie drużyny będziemy mocno trzymać kciuki !

Polska sześciokrotnie zdobyła Puchar Gordona Bennetta, ostatni raz w 2018 roku. Trzecie z rzędu zwycięstwo w latach 1933, 1934, 1935 sprawiło, że w 1935 roku Polska otrzymała puchar na własność. Do dzisiaj znajduje się on w Aeroklubie Polskim. Obecnie można go podziwiać na wystawie lotniczej w Muzeum Podlaskim w Białymstoku.

Każda załoga startuje z tego samego miejsca z tą samą ilością gazu. Start balonów odbędzie się w piątek 13 września o godzinie 18:30 z lotniska w Courcelles-lès-Montbéliard. Załogi wystartują jedna po drugiej, na dźwięk hymnu narodowego, z kilkuminutowym opóźnieniem między każdym odlotem.

Format wyścigów niewiele się zmienił od jego pierwszej edycji rozegranej 112 lat temu. Po starcie, wykorzystując balony na wodór o pojemności 1000m3, piloci mogą lecieć do 80 godzin. W zależności od wiatru zawodnicy będą mogli polecieć zarówno do Portugalii, jak i do krajów wschodnich. Każda załoga musi żyć, jeść, spać, pracować i przebywać razem na przestrzeni nie większej niż 1,5m x 1,5m. O kierunku lotu balony decyduje wiatr, który ma różne kierunki na różnych wysokościach. Zadaniem zespołów jest znalezienie najlepszych wiatrów, aby pokonać najdłuższy dystans w europejskim obszarze zawodów. Zwycięską balonową drużyną będzie ta, która pokona najwięcej kilometrów w powietrzu, bez ograniczeń czasowych. Zgodnie z regułami tego wyścigu odległość jest obliczana w linii prostej od startu i punktów lądowania.

12 września piloci rozpoczną przygotowania balonów do zawodów. Tego dnia odbędzie się też briefing pilotów oraz ceremonia otwarcia. W dniach 13-15 września na lotnisku w Courcelles-lès-Montbéliard we Francji odbędzie się Fiesta, na którą przygotowano wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych pozwalających odwiedzającym poznać także pozostałe dyscypliny lotnicze, w tym m.in. sport samolotowy, sport śmigłowcowy, sport szybowcowy oraz spadochronowy. A wieczorem na uczestników Fiesty będzie czekała nocna gala balonów. Więcej w programie Fiesty TUTAJ.


Przeczytaj również:
Puchar Gordona Bennetta 2018: "Wolę zwycięstwa zakłócała ciągła walka z własnym organizmem…"
Polacy zdobywcami Pucharu Gordona Bennetta w 2018 roku

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus