20 lat ciągłej obecności człowieka na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna na orbicie Ziemi (fot. NASA)

20 lat temu na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przybyła jej pierwsza stała załoga.

2 listopada 2000 r. załoga Ekspedycji 1: dowódca William M. Shepherd z NASA, Inżynier Lotu i Dowódca Sojuza Jurij P. Gidzenko z Roscosmos oraz Inżynier Lotu Siergiej K. Krikalev z Roscosmos wchodząc na Międzynarodową Stację Kosmiczną zapisali się w historii. 

Wystartowali  31 października 2000 r. z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Dwa dni później zadokowali przy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), aby rozpocząć nieprzerwane operacje prowadzące do ustanowienia światowej klasy laboratorium w kosmosie.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna powstała w wyniku połączenia projektów budowy rosyjskiej stacji Mir-2, amerykańskiej Freedom oraz europejskiej Columbus. Miały one na celu spełnienie marzenia o stałym pobycie ludzi w kosmosie. Marzenie to udało się zrealizować 20 lat temu.


Załoga Ekspedycji 1 (fot. NASA)

Pierwotnie stacja miała nazywać się Alfa (pierwsza), jednak sprzeciwiła się temu strona rosyjska, twierdząc, że pierwszy był radziecki Salut 1 z 1971 roku. W zamian zaproponowała nazwę „Atlant”, co z kolei nie spodobało się Amerykanom ze względu na zbytnie podobieństwo do zatopionej w morzu Atlantydy. Wobec braku innych pomysłów Międzynarodowa Stacja Kosmiczna do dziś nie posiada własnego imienia.

Dotychczas odbyto do stacji 37 lotów amerykańskich wahadłowców (program STS został zakończony w 2011 roku) oraz 41 załogowych lotów rosyjskich Sojuzów (stan na grudzień 2014). Od 2000 roku ISS zaopatrywana jest przez rosyjskie promy towarowe Progress M, w kwietniu 2008 do stacji po raz pierwszy zadokował ATV – pojazd transportowy skonstruowany przez ESA, we wrześniu 2009 odbył się pierwszy lot japońskiego HTV, a od października 2012 stacja zaopatrywana jest także przez statki towarowe Dragon.

Z okazji 20-lecia ciągłej obecności człowieka na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej NASA przygotowała niezwykły obraz.

To cyfrowa mozaika złożona z ponad 4000 pojedynczych zdjęć nadesłanych przez projekty i programy NASA, a także przez ludzi z całego świata. Wiele osób odpowiedziało na wezwanie NASA do działania, aby zrobić selfie, aby pomóc uczcić 20. rocznicę ciągłej obecności człowieka na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ta cyfrowa mozaika była częścią udziału NASA w wirtualnym 71. dorocznym Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym i była główną atrakcją wirtualnej wystawy.

Jubileuszową mozaikę NASA można zobaczyć ze wszystkimi szczegółami i w powiększeniu na stronie www.nasa.gov

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus