Odszedł Andrzej Stala – wspomnienie

Andrzej Stala (fot. archiwum Częstochowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa)

Częstochowski Klub Seniorów Lotnictwa przekazał smutną wiadomość. 25 maja 2020 r., w wieku 88 lat, odszedł od nas do Niebieskiej Eskadry kolejny lotnik-senior, Andrzej Stala, jeden z pierwszych częstochowskich lotników.

Andrzej Stala – wspomnienie

Andrzej Stala urodził się 5 kwietnia 1932 roku w Częstochowie, tu uczęszczał do szkół i ukończył wydział budowy maszyn Politechniki Częstochowskiej. Jako inżynier mechanik podjął pracę w przedsiębiorstwie FUM Wykromet, w którym pracował do emerytury.

W 1948 roku został przyjęty do Aeroklubu Częstochowskiego i skierowany na szkolenie podstawowe do szkoły szybowcowej w Lęborku z kategorią B. W 1950 r został skierowany do szkoły szybowcowej w Pińczowie, gdzie uzyskał szybowcową kategorię C.

W 1951 roku jako trzeci pilot Aeroklubu Częstochowskiego zdobył srebrną odznakę szybowcową. W 1952 r startował w 1-szych regionalnych zawodach szybowcowych w Katowicach zajmując 4 miejsce, a na zawodach w Kielcach zajął 2 miejsce.

Po wznowieniu działalności Aeroklubu na lotnisku Rudniki Andrzej Stala kontynuuje latanie. W 1960 r odbył szkolenie wojskowe w TOSWL w Oleśnicy, uzyskał stopień porucznika rez. wojsk lotniczych.


(fot. archiwum Częstochowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa)

W 1961 r startuje w Rajdzie Bałtyckim i wraz T. Woźniakiem zajmuje pierwsze miejsce. W 1957 ro ukończył kurs pilotażu samolotowego. W 1967 Uzyskał licencję pilota samolotowego II klasy oraz instruktora szybowcowego II klasy. Od 1968 roku pełnił społecznie funkcję instruktora szybowcowego w ACZ. Był doskonałym instruktorem.

W 1982 roku wstąpił do nowo zakładanego Częstochowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, jako członek założyciel, którego członkiem pozostawał do ostatnich dni.


(fot. archiwum Częstochowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa)

Za swoją pracę zawodową i działalność społeczną odznaczony był m.in. brązowym i srebrnym Krzyżem Zasługi, brązowym medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju, srebrną odznaką Za Zasługi dla Przemysłu Maszynowego, złotą odznaką Zasłużony dla Woj. Katowickiego. złotą Zasłużony Działacz Lotnictwa Sportowego, odznaką Zasłużonego dla Aeroklubu Częstochowskiego.


(fot. archiwum Częstochowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa)

25 maja Andrzej odszedł na wieczną służbę w Niebieskiej Eskadrze.
W zmarłym tracimy wspaniałego kolegę seniora i świetnego lotnika-wychowawcę młodych pokoleń lotniczych.
Cześć Jego Pamięci.

Źródło: Częstochowski Klub Seniorów Lotnictwa
comments powered by Disqus