Przejdź do treści
Źródło artykułu

Czesi umieścili na orbicie swojego największego dotąd satelitę SATurnin-1

Czesi umieścili na orbicie swojego największego dotąd satelitę SATurnin-1. Ma być wykorzystywany do celów obronnych i bezpieczeństwa. Ważące 14 kg urządzenie, niezależne od zagranicznych technologii, zaprezentowano w piątek w Pradze.

SATurnin-1 ma sporządzać zdjęcia planety, a na orbitę został wyniesiony przez amerykańską rakietę Falcon-9 firmy SpaceX. Został zbudowany na zlecenie ministerstwa obrony przez specjalistów z Research Test and Aerospace Institute i jest największym czeskim satelitą w kosmosie.

Rozpiętość urządzenia po rozłożeniu paneli słonecznych wynosi 87 cm; korpus ma wymiary 32 cm x 22,5 cm x 22,5 cm. Głównym instrumentem jest teleskop o wysokiej rozdzielczości przeznaczony do obrazowania Ziemi. Może wykonywać do 100 obrazów dziennie. Dane na pokładzie są przetwarzane przez algorytmy sztucznej inteligencji.

(fot. Ministerstwo Obrony Czech)

Ważne komponenty satelity zostały opracowane przez czeskie firmy i instytucje. Zmontowano je w Krajowym Centrum Badawczym Lotnictwa i Kosmonautyki VZLU Aerospace. Pierwszy projekt powstał w 2022 r. Całość prac zakończono we wrześniu 2024 r. Następnie SATurnin-1 został przetransportowany z Czech do Stanów Zjednoczonych. Na wewnętrznej stronie jednej ze ścian satelity wygrawerowano nazwiska osób zaangażowanych w stworzenie urządzenia.

VZLU Aerospace pracuje teraz nad programem AMBIC, czyli satelitą, który podobnie jak SATurnin-1 będzie monitorować powierzchnię Ziemi, ale ma być wykorzystywany wyłącznie do celów niezwiązanych z bezpieczeństwem. Czesi pracują także nad satelitą, który mógłby dostarczyć naukowcom informacji na temat powstawania ciężkich pierwiastków.

Z Pragi Piotr Górecki

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony