Przejdź do treści
Źródło artykułu

Czesi umieścili na orbicie swojego największego dotąd satelitę SATurnin-1

Czesi umieścili na orbicie swojego największego dotąd satelitę SATurnin-1. Ma być wykorzystywany do celów obronnych i bezpieczeństwa. Ważące 14 kg urządzenie, niezależne od zagranicznych technologii, zaprezentowano w piątek w Pradze.

SATurnin-1 ma sporządzać zdjęcia planety, a na orbitę został wyniesiony przez amerykańską rakietę Falcon-9 firmy SpaceX. Został zbudowany na zlecenie ministerstwa obrony przez specjalistów z Research Test and Aerospace Institute i jest największym czeskim satelitą w kosmosie.

Rozpiętość urządzenia po rozłożeniu paneli słonecznych wynosi 87 cm; korpus ma wymiary 32 cm x 22,5 cm x 22,5 cm. Głównym instrumentem jest teleskop o wysokiej rozdzielczości przeznaczony do obrazowania Ziemi. Może wykonywać do 100 obrazów dziennie. Dane na pokładzie są przetwarzane przez algorytmy sztucznej inteligencji.

Ważne komponenty satelity zostały opracowane przez czeskie firmy i instytucje. Zmontowano je w Krajowym Centrum Badawczym Lotnictwa i Kosmonautyki VZLU Aerospace. Pierwszy projekt powstał w 2022 r. Całość prac zakończono we wrześniu 2024 r. Następnie SATurnin-1 został przetransportowany z Czech do Stanów Zjednoczonych. Na wewnętrznej stronie jednej ze ścian satelity wygrawerowano nazwiska osób zaangażowanych w stworzenie urządzenia.

VZLU Aerospace pracuje teraz nad programem AMBIC, czyli satelitą, który podobnie jak SATurnin-1 będzie monitorować powierzchnię Ziemi, ale ma być wykorzystywany wyłącznie do celów niezwiązanych z bezpieczeństwem. Czesi pracują także nad satelitą, który mógłby dostarczyć naukowcom informacji na temat powstawania ciężkich pierwiastków.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony