Przejdź do treści
Wykład "Amerykańskie bombowce nad Czechowicami" (fot. czecho.pl)
Źródło artykułu

Wykład "Amerykańskie bombowce nad Czechowicami"

Zapraszamy fanów lotnictwa oraz historii lotnictwa na wykład, którego tematem będzie bombardowanie Czechowic-Dziedzic. Gościem spotkania będzie major pilot Tadeusz Ćwik, naoczny świadek amerykańskiego nalotu bombowego na rafinerię Vacuum Oil Co. w Czechowicach.

Wykład odbędzie się 14 stycznia 2019 r. o godz. 18:30 w Piwnicy Muz, w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach, przy ul. Niepodległości 42.

Tadeusz Ćwik opowie o swej fascynacji lotnictwem, o swojej służbie wojskowej oraz o historii bielskiego lotnictwa i szybownictwa.

W niedzielę 20 sierpnia 1944 roku około 6 rano z bazy lotniczej w Pantanella we Włoszech wystartowały amerykańskie bombowce B-24 Liberator, których zadaniem było zrzucenie bomb na zakłady przemysłowe w Oświęcimiu i rafinerię ropy naftowej w Czechowicach. Głównym celem była Rafineria Vacuum Oil Company Limited, która przed wojną należała do Mobil Oversea Oil Company w USA. Po zajęciu Polski przez Niemców działalność Vacuum Oil Company A.G. Tschechowitz O/S podporządkowano Deutsche Vacuum Oil w Hamburgu.

Po godzinie 10 powietrzna armada przeleciała nad Podhalem i Myślenicami, aby przed Krakowem skręcić w lewo. Z eskadry wyodrębniły się bombowce B-24 Liberator z 460, 464 i 465 Grupy Bombowej (92 maszyny), osłaniane bezpośrednio przez 49 Mustangów z 325 i 52 Grupy Myśliwskiej oraz sławnej 332 Grupy Myśliwskiej „Tuskegee Airmen”. Około godziny 10:30 rozpoczęło się bombardowanie. Godzinę wcześniej ogłoszono w Czechowicach i Dziedzicach alarm lotniczy.

Bomby spadły w okolicach cegielni Ślusarczyka w Bestwinie następnie na zakłady przemysłu elektrycznego w Czechowicach, fabrykę zapałek i główny cel czyli rafinerię Vacuum która w kilku miejscach stanęła w płomieniach. Bombowce leciały dość nisko i cele osiągane były z dużą precyzją. Poza wspomnianymi obiektami bomby zniszczyły lub naruszyły także budynki mieszkalne oraz torowisko kolejowe. Nalot trwał kilkanaście minut.

Zachęcamy do udziału!

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony