Obóz przelotowy juniorów w CSS Leszno
7 sierpnia na Lotnisko w Lesznie-Strzyżewicach zjechali piloci z Aeroklubu Gdańskiego, Elbląskiego Poznańskiego i Krakowskiego, by wspólnie z reprezentantami Szybowcowej Kadry Narodowej Juniorów wziąć udział w obozie przelotowym LXNAV Junior Gliding Camp.
Organizowany przez CSS Leszno we współpracy z SKNJ i LXNAV Polska obóz trwał 8 dni i uczestniczyło w nim 11 juniorów oraz 15 pilotów i uczniów-pilotów. Głównym założeniem całego przedsięwzięcia było zachęcenie początkujących szybowników do latania przelotowego.
Pierwszego dnia obozu, po przydziale i uporządkowaniu sprzętu, uczestnicy wysłuchali wykładu o bezpieczeństwie lotów i taktyce przelotowej prowadzonego przez Pawła Wojciechowskiego i Tomasza Kroka. Kolejne dni upływały zgodnie z ustalonym porządkiem: rano odprawa meteo, wyznaczenie zadań, następnie sprawny transport szybowców na start, maksymalne wykorzystanie warunków pogodowych na latanie po trasach, a pod wieczór – analiza logów. Niekiedy pogoda próbowała pokrzyżować uporządkowany rozkład dnia – wtedy do gry wkraczali Juniorzy z planem B: wykład meteo, wspólne omawianie i analizowanie najdłuższych tras z zawodów i mistrzostw, oglądanie filmów lotniczych stanowiło solidną dawkę wiedzy dla młodych szybowników.
Zaangażowanie organizatorów, instruktorów i pilotów zaowocowało licznymi przelotami po wyznaczonych trasach (dla niektórych były to pierwsze samodzielne przeloty), ponad 5-cio godzinnymi lotami i przewyższeniami stanowiącymi podstawę do uzyskania odznak szybowcowych. 15 sierpnia, na zakończenie zgrupowania, pogoda zaserwowała obozowiczom piękne szlaki cumulusów, które pozwoliły na oblecenie ostatnich tras. Niezależnie od poziomu lotniczych umiejętności uczestnicy obozu otrzymali mnóstwo cennych informacji, nowych doświadczeń i dużo dobrej zabawy.
Przez okres trwania LXNAV Junior Gliding Camp szybownicy wylatali w sumie 276 godzin i oblecieli trasy o łącznej długości około 10.000 km. Sześciu pilotów spełniło warunki do odznak szybowcowych.
Serdeczne podziękowania organizatorzy kierują do:
• Andrzeja Cichońskiego i Anny Dyrda – za przygotowanie i nadzór w czasie trwania obozu oraz zapewnienie sprzętu dla uczestników.
• Instruktorów: Ireneusza Bieli, Włodzimierza Chyżowskiego, Mateusza Jędrala i Andrzeja Romana – za ogarnięcie lotniczego bałaganu na kwadracie.
• Juniorów: Sebastiana Calika, Tomasza Hornika, Jakuba Puławskiego i Patryka Szpicy – za merytoryczne przygotowanie odpraw, wykładów, zajęć.
• Gości specjalnych: Adama Czeladzkiego, Tomasza Kroka i Pawła Wojciechowskiego – za podzielenie się swoją lotniczą wiedzą.
Organizatorzy liczą, że w przyszłym sezonie odbędzie się szereg podobnych zgrupowań, gdzie piloci z większym doświadczeniem będą przekazywać swoją wiedzę i doświadczenie młodszym uczniom oraz pilotom i mają nadzieję, że Centralna Szkoła Szybowcowa będzie pełniła wiodącą rolę w zakresie szkoleń z latania przelotowego na szybowcach.
Komentarze