Podsumowanie pierwszego dnia VI Szybowcowego Pikniku w Lesznie

Podsumowanie pierwszego dnia VI Szybowcowego Pikniku w Lesznie

Jak w dwóch słowach podsumować pierwszy dzień VI Szybowcowego Pikniku w Lesznie? Było niesamowicie!

Zaczęliśmy od uroczystej inauguracji budowy pierwszego w Polsce tunelu aerodynamicznego, który powstanie na leszczyńskim lotnisku. Dzięki temu skoczkowie spadochronowi nie będą musieli już wyjeżdżać do Niemiec czy Belgii, by doskonalić swoje umiejętności.

Niemal cały program pokazów został zrealizowany. Z przyczyn niezależnych od organizatora nie przyleciał T-28 Trojan, ale w jego miejsce swoje umiejętności po raz drugi w ciągu dnia pokazał Martin Sonka na samolocie Extra 300. Jeden z najmłodszych zawodników prestiżowych wyścigów Red Bull Air Race każdym swoim pokazem zdaje się przeczyć prawom fizyki. Jego akrobacje należą do jednych z najbardziej dynamicznych na świecie. Już tradycyjnie najwięcej huku zrobili piloci polskich jastrzębi, czyli samolotów bojowych F-16. Zatoczyli dwa kółka nad leszczyńskim lotniskiem w przerwie między wykonywaniem swoich wojskowych zadań.

Nieco później publiczności zgromadzonej na pikniku zaprezentowali piloci akrobacyjni - najpierw grupa Royal Jordaninan Falcons. Piloci Jordańskich Królewskich Sił Powietrznych zapewnili nam bardzo widowiskowy pokaz na czterech samolotach akrobacyjnych typu Extra 300. Warto dodać, że nasi goście z Jordanii wystąpili w Polsce po raz pierwszy w historii.

W trzeciej części pokazów wystąpili The Flying Bulls - czeska grupa akrobacyjna, której liderem jest Radka Machova. Ich pokaz zaskoczył wszystkich niesamowitą precyzją pilotażu, skomplikowanymi ewolucjami, wykonywanymi w bardzo ciasnym szyku. Wyjątkową atrakcją był skok spadochroniarza z szybowca Bocian. W pokazach dynamicznych brały udział m.in. dwupłatowy samolot szkolno-bojowy Boeing Stearman, którego produkcja rozpoczęła się 1933 w roku, motoszybowiec Fregata, motolotnie i inne statki powietrzne.

Chętni mogli również wykupić lot widokowy - zainteresowanych w powietrze zabierały samoloty An-2, Cesna 182, PZL Wilga, Socate Morane oraz szybowce Puchacz i Bocian.

Na zakończenie pierwszego dnia pokazu, przy promieniach zachodzącego słońca i koncercie gwiazdy wieczoru - Dody, mogliśmy podziwiać majestatyczny przelot balonów.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z pierwszego dnia VI Szybowcowego Pikniku w Lesznie.

Galeria na stronie Pikniku.

Źródło: CSS AP w Lesznie
comments powered by Disqus