Przejdź do treści
Centralny Port Komunikacyjny - widok z góry na terminal i pasy startowe po obu stronach (fot. Centralny Port Komunikacyjny)
Źródło artykułu

CPK opublikowało ogłoszenie informacyjne ws. planowanej budowy terminala nowego lotniska

Centralny Port Komunikacyjny opublikował ogłoszenie informacyjne, ws. planowanej budowy terminala nowego lotniska, skierowane do potencjalnych wykonawców – poinformowała spółka. To sygnał dla rynku, poprzedzający uruchomienie samego postępowania – dodano.

Ogłoszenie dotyczy budowy terminala Lotniska CPK oraz funkcjonalnie powiązanych obiektów multimodalnego węzła komunikacyjnego.

"Okresowe ogłoszenie informacyjne, które spółka opublikowała, to sygnał dla rynku budowlanego o planowanym postępowaniu, pozwalające potencjalnym wykonawcom na rozpoczęcie przygotowań do wzięcia w nim udziału" – podała spółka na swojej stronie internetowej.

Jak dodano, wstępne szczegóły dotyczące przyszłego zamówienia, jego warunków ekonomicznych, wymagań technicznych, doświadczenia i kwalifikacji zawodowych potencjalnych wykonawców, a także zasad i kryteriów udziału w planowanym postępowaniu znajdują się na stronach Smart PZP i TED.

"Planujemy przeprowadzanie postępowania w trybie dialogu konkurencyjnego. To opcja, która pozwoli nam w trakcie postępowania konsultować pomysły i rozwiązania z potencjalnymi wykonawcami" – wskazał dyrektor pionu ds. lotniskowych w CPK Jakub Łoch.

"Ze względu na skalę przedsięwzięcia, która będzie wymagać współpracy między największymi firmami w Polsce, informujemy z wyprzedzeniem o naszym postępowaniu, aby mogły one już teraz przygotować się do zawiązywania ew. konsorcjów" – napisał na Twitterze prezes CPK Mikołaj Wild.

Zgodnie z ogłoszeniem, prócz budowy samego terminala o powierzchni około 400 000 m kw. do stanu "pod klucz" w podstawowym zakresie działań wykonawcy znajdzie się jego funkcjonalne powiązanie z innymi obiektami multimodalnego węzła komunikacyjnego CPK. Zakres budowy obejmie również powstanie dworca kolejowego wraz z połączeniem ze stacją kolejową i węzła przesiadkowego znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie budynku terminala.

Centralny Port Komunikacyjny - terminal wewnątrz (fot. Centralny Port Komunikacyjny)

Ogłoszenie precyzuje również możliwość rozszerzenia postępowania o opcje budowy m.in. parkingu wielopoziomowego, dostawy, montażu i uruchomienia systemu BHS (Baggage Handling System – system obsługi bagażu), wind i chodników ruchomych czy rękawów pasażerskich (PBB).

CPK przypomniało, że trwają prace projektowe obiektu, którego koncepcję architektoniczną przygotowaną przez brytyjskie konsorcjum Foster + Partners i Buro Happold, spółka zaprezentowała na początku lipca tego roku.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. ha ma być wybudowany port lotniczy, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać do 40 mln pasażerów rocznie. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.

CPK ma zostać uruchomiony w 2028 r. wraz z węzłem kolejowym i odcinkiem Kolei Dużych Prędkości Warszawa–Łódź. Reszta inwestycji kolejowych CPK jest zaplanowana do połowy kolejnej dekady.

Spółka CPK jest w 100-proc. własnością Skarbu Państwa.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony