Przejdź do treści
Źródło artykułu

SR22 i SR22 TURBO z ochroną przeciwoblodzeniową

Modele samolotów Cirrus SR22 oraz SR22 TURBO są już dostępne w sprzedaży z systemem przeciwoblodzeniowym, przystosowanym do warunków znanego oblodzenia. Samoloty z wzmiankowanym zestawem można zamawiać już dzisiaj, zaś certyfikat FAA dla systemu jest spodziewany w  drugim kwartale 2009 r.

Ochrona przeciwoblodzeniowa do znanego oblodzenia dopełnia obrazu, jeśli chodzi o niezawodny transport prywatny. Umożliwia ona wykonywanie operacji lotniczych w warunkach skrajnie niekorzystnej pogody, kiedy prognozy znanego oblodzenia uniemożliwiałyby podróż. Oznacza to, że właściciel Cirrusa, osiąga większą użyteczność i ostatecznie otrzymuje więcej korzyści z inwestycji w swój samolot komentuje Prezes Cirrus Aircraft, Alan Klapmeier.

Klapmeier mówi dalej, Kolejna ważna kwestia, którą należy podkreślić to fakt, że pomimo tego, iż samolot przeszedł testy, wykazujące, że można nim bezpiecznie latać w warunkach uznanych przez FAA za warunki znanego oblodzenia, nie uprawnia do myślenia, że może kompletnie lekceważyć warunki oblodzenia - przyroda zawsze wygrywa! Dla zapewnienia pełnego bezpieczeństwa lotu niezbędne jest oczywiście odpowiednie szkolenie i właściwe podejmowanie decyzji.

System ochrony przeciwoblodzeniowej modeli Cirrus SR22 i SR22 TURBO, opracowany w partnerstwie z CAV Ice Protection Ltd., pozwalający na lot w warunkach znanego oblodzenia (flight into known ice - FIKI), posiada w pełni zintegrowaną technologię TKS™ „weeping wing” firmy CAV. Jest ona umieszczona w laserowo nawiercanych panelach, w krawędziach natarcia skrzydeł, poziomych i pionowych powierzchniach ogona i sterze wysokości. Nowe oświetlenie przeciwoblodzeniowe LED o wysokiej intensywności światła po obu bokach samolotu oświetla krawędzie natarcia skrzydeł i powierzchnie ogona poprzez unikalną soczewkę pryzmatyczną. System odlodzenia podobny do instalacji samochodowej rozprowadza płyn TKS równomiernie na szybę przednią, a tradycyjny odrzutnik zapewnia ochronę przeciwoblodzeniową dla śmigła i pozostałych nieosłoniętych powierzchni.

System ochrony przeciwoblodzeniowej Cirrusa, certyfikowany do warunków znanego oblodzenia jest całkowicie zintegrowany z Cirrus Perspective by Garmin™ na 12-calowych ekranach. Podstawowe informacje dotyczące działania systemu i informacje operacyjne wyświetlane są na wielofunkcyjnym wyświetlaczu MFD. Maksymalna pojemność 32 litrów płynu TKS oraz różne szybkości wypływu regulowane przez pilota, pozwalają na systemu odmrażającego nawet przez 2,5 godziny. Jeśli płyn zacznie się kończyć, Cirrus Perspective wyświetli ostrzeżenia o narastającym stopniu ważności.

Jest to prawdopodobnie najszerzej i najdokładniej przetestowany system przeciwoblodzeniowy do lotów w warunkach znanego oblodzenia, jaki został opracowany dla lotnictwa ogólnego. Program certyfikacji systemu ochrony przeciwoblodzeniowej Cirrusa do znanego oblodzenia, realizowany był i prowadzony przy tej samej pokrywie lodu i zgodnie z protokołami testów, jakie przechodzą  samoloty pasażerskie zgodnie z przepisami FAR Part 25 powiedział Ian Bentley, Wiceprezes ds. Produktów i Usług, Cirrus Aircraft. Dodał on też ostrzeżenie “Zatwierdzenie do lotów w  warunkach znanego oblodzenia nie tworzy samolotu „na wszystkie warunki pogodowe”. Jest to wyrażenie być może zbyt nadużywane w lotnictwie. Nawet samoloty pasażerskie i korporacyjne anulują loty z powodów pogody - w szczególności w warunkach zimowych. Szeroka wiedza o lotach w różnych warunkach pogodowych i doświadczenie lotnicze jest zawsze niezbędne.”
 
Cirrus oferuje dodatkowe wsparcie dla pilotów za pośrednictwem programu szkoleniowego online: „Wiedza o oblodzeniu", który koncentruje się na samolotach Cirrus z systemem ochrony przeciwoblodzeniowej dla warunków znanego oblodzenia. Szkolenie to będzie wymagane dla pilotów Cirrusa latających w warunkach znanego oblodzenia i zalecane dla wszystkich pilotów.

* * *

CIRRUS AIRCRAFT

CIRRUS jest uznanym światowym liderem w produkcji samolotów lotnictwa ogólnego, które dostarczają wyjątkową jakość, osiągi oraz bezpieczeństwo. W Polsce Cirrus Design sprzedaje swoje samoloty poprzez wyłącznego autoryzowanego dystrybutora Cirrus Design - Cirrus Polska, który zajmuje się całym procesem sprzedażowym począwszy od konfiguracji samolotu a skończywszy na jego finansowaniu, imporcie oraz serwisowaniu.

Więcej informacji o Cirrus Design oraz jego produktach uzyskasz na: info@cirruspolska.pl.  lub www.cirrusaircraft.com 

Aby zamówić samolot lub uzyskać dodatkowe informacje, zadzwoń pod numer: + 48 665 066 478 lub napisz: info@cirruspolska.pl.
FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony