Samoloty i drony na wspólnym niebie. W Gliwicach odbędą się innowacyjne testy

Kokpit samolotu (fot. cedd.pl)

Z jakiej odległości pilot samolotu jest w stanie zauważyć nadlatującego drona? Odpowiedź na to pytanie uzyskane zostanie dzięki szczegółowym testom, które zostaną przeprowadzone w dniach 16-17 lipca na terenie Aeroklubu w Gliwicach przez Światową Organizację Pilotów Dronów. Eksperyment odbędzie się w ramach Centralnoeuropejskiego Demonstratora Dronów.

Eksperci z branży dronowej pracują nad kolejnymi rozwiązaniami, które pozwolą przenieść część ruchu drogowego do przestrzeni powietrznej. W ramach CEDD odbędą się testy widoczności drona, które przeprowadzą członkowie World Drone Pilots Organisation (WDPO).

Testy pomogą odpowiedzieć na pytanie, z jakiej odległości pilot załogowego statku powietrznego (np. samolotu) może zauważyć nadlatujący bezzałogowy statek powietrzny, czyli drona. Tego typu badania mają ogromne znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa w ruchu powietrznym.

Widoczność drona będzie sprawdzana w kilku wariantach jego wyposażenia. Eksperci sprawdzą m.in. jak poprawia się widoczność bezzałogowego statku powietrznego, gdy ten zostanie wyposażony w dodatkową lampkę albo jaskrawą powłokę lakierniczą. Dowiemy się także z jakiej odległości pilot drona może zauważyć załogowy statek powietrzny przy pomocy kamery pokładowej, która będzie umieszczona na dronie – tłumaczą przedstawiciele CEDD.

Obserwacje prowadzone podczas testów będą na bieżąco notowane. Każdy moment wykrycia kolizyjnego statku powietrznego zostanie zarejestrowany w systemie lokalizacyjnym opracowanym specjalnie na ten cel przez firmę Lincor – producenta oprogramowania dla CarSharing i TruckOnline. Testy będą prowadzone na wysokościach 120-150 m. Piloci w ciągu dwóch dni wykonają łącznie 32 loty – dodają.

Do testu wykorzystane będą dwa drony pilotowane przez instruktorów ośrodka szkoleniowego DRON.edu.pl – samolot Cessna 150 oraz wiatrakowiec dostarczony przez dystrybutora marki AutoGyro.

Testy odbędą się na terenie Aeroklubu Gliwice w dniach 16-17 lipca 2019 r.

Źródło: cedd.pl
comments powered by Disqus