Przejdź do treści
Źródło artykułu

Budżet Obywatelski – zagłosuj na pomnik "Biało-Czerwonej Iskry" w Otwocku

Od 31 stycznia do 14 lutego br. odbywa się głosowanie nad wyborem projektów, które będą realizowane w roku 2020 w ramach Otwockiego Budżetu Obywatelskiego. Do budżetu pod Nr 11 został zgłoszony projekt – Powrót Samolotu do Otwocka. Pomnik „Biało-Czerwonej ISKRY". Autorem projektu jest Filip Idzikowski twórca projektu "Niebo bez granic".

Pomnik ma stanąć na skwerze "koło samolotu" w miejscu dawnej lokalizacji samolotu MiG-15 przy ul. Andriollego i Hożej 7/8. Projekt ma na celu upamiętnienie bohaterów katastrofy lotniczej w Święto Niepodległości 1998r. majorów pil. Tomasza Pajórka i pil. Mariusza Oliwę poprzez budowę monumentu lotniczego oraz towarzyszący budowie pomnika integracyjny program nowoczesnej edukacji patriotycznej.

Innowacyjną siłą społeczną projektu jest oddanie hołdu należnego za bezdyskusyjne bohaterstwo pilotów Biało-Czerwonej Iskry nr 5 i jednoczesne przywrócenie mieszkańcom Otwocka dawnego symbolu ich miasta i młodości – mitycznego już "samolotu".

Mieszkańcy Otwocka od momentu oficjalnego przekazania przez Siły Powietrzne polskiego odrzutowca TS-11 "Biało-Czerwona Iskra" w ramach projektu uczestniczyć będą w niezwykłej lotniczej przygodzie.

Począwszy od remontu i pomalowania płatowca w narodowe barwy w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1, poprzez spektakularny transport wojskowy "Trasą Nadwiślańską" z Dęblina, ekspozycję edukacyjną w historycznym miejscu na skwerze przy Andriollego (uwzględniającej wspólne malowanie szachownic i dostęp za stery samolotu), po uroczyste wyniesienie "Iskry" na pomnik w Święto Niepodległości.

Powrotowi „samolotu” do Otwocka towarzyszyć będą liczne działania edukacyjne jak: wystawa o historii Zespołu Akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry" w Bibliotece Miejskiej - partnera projektu, (która otrzyma też piękny zbiór lotniczych książek i albumów od pilotów z całej Polski), prelekcje awiotechniczne, spotkania z pilotami Zespołu Akrobacyjnego "Biało-Czerwone Iskry" oraz krajoznawczo-edukacyjne wyjazdy do partnerów projektu – Muzeum Sił Powietrznych i baz lotniczych w Mińsku Mazowieckim i Dęblinie.

Projekt uwzględnia również pozyskanie od Miasta Otwock przestrzeni na symboliczną Salę Tradycji Biało-Czerwonych Iskier i Eskadry Kościuszkowskiej. W zrewitalizowanym pomieszczeniu stworzymy przyjazną przestrzeń przygotowania wystawy, gromadzenia i eksponowania licznych pamiątek, spotkań mieszkańców z gośćmi oraz weekendowego sklejania modeli przez młodych tatusiów z ich pociechami. To tam pod okiem fachowców skompletujemy wspólnie kokpit samolotu i zbudujemy tablice informacyjne opisujące miejsce katastrofy Iskry w Soplicowie, który otoczymy szczególną opieką. To tam wymyślimy również wspólnie jak upamiętnić inne wybitne lotnicze postacie Otwocka jak ppłk pil. Aleksander Gabszewicz.

Celem projektu oprócz imponującego monumentu i ciekawych wystaw jest przede wszystkim zaszczepienie w najmłodszych miłości do lotnictwa i chęci poznawania świata bez smartfona w ręku. Sprawimy, że młodzi wyrwą się z sieci wirtualnej rzeczywistości aby w przyszłości zostać pilotami naprawdę. Nie zapomnimy też o seniorach, którzy młodość spędzali na spotkaniach pod samolotem tworząc w ten sposób po latach piękny lotniczy most pokoleń.

Prawo do udziału w głosowaniu ma każdy mieszkaniec Otwocka. Głosować można do 14 lutego 2020 r. tylko jeden raz poprzez złożenie do urny papierowej karty w punkcie głosowania lub za pośrednictwem internetowego systemu głosowania na stronie internetowej. www.budzetobywatelski.otwock.pl/projects

Ogłoszenie listy rankingowej projektów nastąpi do 28 lutego 2020 r.

Więcej informacji o projekcie Powrót Samolotu do Otwocka. Pomnik „Biało-Czerwonej ISKRY" na stronie www.budzetobywatelski.otwock.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony