Współpraca SH-2G z fregatą

Brygada Lotnictwa MW

Operacje startu i lądowania na pokładzie okrętu, zwalczanie okrętów podwodnych oraz pozorowanie ataku na okręt ćwiczył personel klucza śmigłowców pokładowych z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego. Szkolenie załóg SH-2G na poligonie morskim odbyło się we współpracy z fregatą rakietową ORP „Gen. T. Kościuszko” z 3. Flotylli Okrętów.

Od 17 do 19 października załogi śmigłowców pokładowych SH-2G uczestniczyły we wspólnym szkoleniu z fregatą rakietową ORP „Gen. T. Kościuszko”. Ćwiczenie rozpoczęło się w poniedziałek, od treningowych operacji startów i lądowań na pokładzie okrętu. We wtorek personel klucza SH-2G wspólnie z załogą fregaty prowadził skoordynowane działania poszukiwania, śledzenia i niszczenia okrętu podwodnego. W tym elemencie szkolenia, w roli agresora, uczestniczył również okręt podwodny ORP „Kondor”. Trzydniowa współpraca na poligonie morskim zakończyła się wykonaniem pozorowanych ataków śmigłowca na okręt. W szkoleniu uczestniczyli: kmdr ppor. pil. Mariusz Dawidczyk, kpt. mar. pil. Krzysztof Bochniak, kpt. mar. pil. Sebastian Bąbel, kpt. mar. pil. Bartłomiej Lipiński, kpt. mar. pil. Janusz Grzybowski, por. mar. pil. Jakub Oleszkiewicz oraz nawigator por. mar. Rafał Chojnacki.

Śmigłowiec pokładowy SH-2G jest przeznaczony do prowadzenia rozpoznania, wykrywania i identyfikacji celów nawodnych oraz poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych. Może również prowadzić działania poszukiwawczo – ratownicze, ewakuacji medycznej i transportu zaopatrzenia. SH-2G jest wyposażony w radar obserwacji obiektów nawodnych oraz systemy do wykrywania okrętów podwodnych - wyrzucane pławy radiohydroakustyczne oraz detektor anomalii magnetycznych. Jest także przystosowany do przenoszenia torpedy MU-90 i prowadzenia ognia z pokładowego stanowiska strzeleckiego. Na wyposażeniu 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach znajdują się cztery tego typu maszyny.

Personel klucza śmigłowców pokładowych dwukrotnie uczestniczył w operacjach NATO na Morzu Śródziemnym wykonując zadania w obszarze od Bałtyku przez Atlantyk po Morze Śródziemne i Czarne. Załogi SH-2G mają na koncie 2800 operacji startów i lądowań na pokładach okrętów.

Kaman SH-2G Superseasprite

Źródło: Brygada Lotnictwa MW
comments powered by Disqus