Szkolenie poligonowe przeciwlotników
Na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce trwa Zgrupowanie Poligonowe Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Marynarki Wojennej. Od 12 maja wraz z pododdziałami przeciwlotniczymi MW swoje umiejętności w zakresie prowadzenia strzelań artyleryjskich do celów powietrznych na małych i średnich wysokościach doskonali również personel baterii przeciwlotniczych z 43. i 44. Bazy Lotnictwa Morskiego.
W dwutygodniowym zgrupowaniu uczestniczy dwustu żołnierzy z 8. i 9. Dywizjonu Przeciwlotniczego MW, baterii przeciwlotniczych 43. i 44. Bazy Lotnictwa Morskiego oraz baterii przeciwlotniczej Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego. Jest to drugi etap szkolenia, który odbywa się na bazie wydzielonych obiektów poligonu w Ustce. Wcześniej, w okresie od 5 do 11 maja, pododdziały przeszły cykl treningów na przykoszarowych placach ćwiczeń w macierzystych jednostkach.
W czasie zajęć taktycznych z wykorzystaniem amunicji bojowej przeciwlotnicy prowadzą szkolenie strzeleckie według określonych zadań ogniowych do celów powietrznych poruszających się na różnych wysokościach i odległościach. Ćwiczenia odbywają się zarówno w ciągu dnia jak i w godzinach nocnych.
W szkoleniu uczestniczą obsługi przeciwlotniczych zestawów artyleryjskich BLENDA, drużyny przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych GROM oraz obsady stacji radiolokacyjnej NUR-22-N (3D).
Szkolenie pododdziałów przeciwlotniczych zgrupowanych na poligonie w Ustce zabezpieczają załogi samolotów patrolowych Bryza z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach, które w ubiegłym tygodniu trzykrotnie wykonały zadanie zrzutu bomb oświetlających SAB-100MN-E pełniących rolę imitatorów celu powietrznego. Przeciwlotnicy prowadzili również strzelanie w punkt będący lustrzanym odbiciem prawdziwej pozycji śmigłowca. W tym przypadku rola „celu” po raz drugi w tym roku przypadła załodze śmigłowca Mi-2. Jego załogę stanowili piloci z Dowództwa BLMW oraz 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach.
Komentarze