Szkolenie na Mi-14 PŁ/R w Brygadzie Lotnictwa Marynarki Wojennej

Mi-14 PŁ/R

20 grudnia, na lotnisku Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej w Darłowie rozpoczęło się szkolenie na śmigłowcu ratowniczym Mi-14PŁ/R. Dwie maszyny tego typu przejmą zadania wycofanych ze służby śmigłowców Mi-14PS.

Szkolenie na pierwszym śmigłowcu Mi-14PŁ/R rozpoczęło się od lotów metodycznych pilotów instruktorów, a jego tematem tego szkolenia było podjęcie rozbitka (symulowanego przez manekina) z lądu, wody i jednostki pływającej. Dzień później rozpoczęło się szkolenie pozostałych załóg śmigłowców ratowniczych Mi-14.
   
Mi-14PŁ/R to zmodernizowana i przystosowana do wykonywania zadań ratowniczych wersja śmigłowca zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ. Dwie tego typu maszyny na najbliższe 7 lat zastąpią wycofane ze służby śmigłowce Mi-14PS. Na śmigłowcu przebudowano instalację paliwową, hydrauliczną i elektryczną a z kabiny zdemontowano wyposażenie przeznaczone do zwalczania okrętów podwodnych. Aby umożliwić eksploatację kosza ratowniczego poszerzono drzwi boczne. Rozbudowano także instalację klimatyzacji, która pozwala na niezależne sterowanie temperaturą w kabinie pilotów i kabinie transportowej. PŁ/R-a wyposażono w nowy radar pogodowy oraz zewnętrzny dźwig pokładowy SPG-300 i trzy reflektory poszukiwawcze. Śmigłowiec otrzymał również nowe wyposażenie nawigacyjne: GPS, radiowysokościomierz i wysokościomierz barometryczny oraz radiostacje.

Mi-14PŁ/R jest przeznaczony do wykonywania zadań poszukiwawczo - ratowniczych nad wodą i lądem, w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych w dzień i w nocy. Podnoszenie rozbitków może się odbywać za pomocą pasów, kosza lub noszy. Śmigłowiec może wodować i przyjąć rozbitków na pokład bezpośrednio z powierzchni wody. W skład załogi wchodzi 5 osób – dowódca załogi, drugi pilot, technik pokładowy, lekarz i ratownik.

Źródło: Brygada Lotnictwa MW
comments powered by Disqus