Święto BLMW – Piknik Lotniczy już w sobotę

Święto BLMW – piknik lotniczy 2019 (fot. BLMW)

Już w sobotę, 13 lipca 2019 roku, na lotnisku w Gdyni-Babich Dołach, odbędzie się Piknik Lotniczy i uroczyste wręczenie sztandaru dla dowództwa Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

W trakcie pikniku na oksywskim niebie zaprezentują się załogi samolotów i śmigłowców eksploatowanych w Siłach Zbrojnych RP. Okazją do zorganizowania spotkania miłośników lotnictwa i zaproszenia wszystkich, których interesuje służba lotników morskich jest, przypadające na ten rok, 25 lecie Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej i przypadające dwa dni później jej Święto. Uroczyste obchody 25 lecia rozpoczną się już w przeddzień uroczystości, w piątek, 12 lipca 2019 roku. Tego dnia w Kościele Garnizonowym w Gdyni-Oksywiu, odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji Lotników Morskich.

W sobotę, 13 lipca, brama lotniska w Gdyni-Babich Dołach, od ulicy Zielonej (tzw. "papieska"), otwarta zostanie o godzinie 9.30. Tą drogą, do miejsca pokazów, będzie się można dostać tylko pieszo i rowerem. Dla rowerów przygotowaliśmy specjalny parking, przed strefą pikniku. Bramę papieską i strefę pikniku dzieli przestrzeń około 2,5 km, prosimy o uwzględnienie tego faktu w planowaniu pobytu na pikniku. Do strefy pikniku będzie się można dostać bezpośrednio, specjalnie dedykowaną linią autobusową nr 300 ZKM Gdynia, której pierwszym przystankiem będzie Dworzec Główny PKP w Gdyni. Autobusy będą kursowały po trasie: pl. Konstytucji (PKP Gdynia) – ul. Wiśniewskiego – Estakada Kwiatkowskiego – ul. Derdowskiego (Kosakowo) – urząd Gminy Kosakowo – Pierwoszyno – strefa pikniku, z częstotliwością 5-10 minut. Linia nr 300 jest linia taryfową i zatrzymuje się na każdym przystanku ZKM wzdłuż trasy.

Uroczystość wręczenia sztandaru dla dowództwa BLMW, rozpocznie się punktualnie o godzinie 10.00, zbiórką pododdziałów BLMW. Po zakończeniu zbiórki będzie można zobaczyć pokaz musztry paradnej, w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej MW. Od 13.00 rozpocznie się dynamiczny pokaz w powietrzu, a na niebie oksywskiego lotniska zobaczymy m. in. Zespół Biało-Czerwone Iskry, w pełnym, sześciosamolotowym składzie, a także F-16, Su-22 i Mi-24. Swój kunszt zaprezentują także piloci BLMW, w dynamicznym pokazie śmigłowców W-3WARM, SH-2G i Mi-14PŁ. Już od godziny 9.30, na ziemi, zobaczyć będzie można kilkanaście statków powietrznych z 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego, Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej oraz Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.Nie zabraknie pokazów sprzętu wojskowego eksploatowanego w bazach lotnictwa morskiego i zabezpieczającego operacje lotnicze, a także sprzętu z innych, zaprzyjaźnionych jednostek wojskowych. Tuż obok samolotów I śmigłowców na pasie oksywskiego lotniska „zaparkują” wyrzutnia rakiet przeciwlotniczych Newa, wyrzutnia rakiet obrony wybrzeża NSM, radar mobilny, pojazd saperski Topola-S, przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad, mobilny punkt kontroli granicznej, wóz gaśniczy, radiowóz i inne. To sprzęt eksploatowany m. in. przez Morska Jednostkę Rakietową, Regionalne Centrum Informatyki w Gdyni, 8. Koszaliński pułk przeciwlotniczy, 43. Batalion saperów, Morski Oddział Straży Granicznej z Gdańska, Komendę Miejską Policji w Gdyni, Jednostkę Ratowniczo Gaśniczą nr 3 w Gdyni, Poszukiwawcze Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Nie zabraknie także stoisk Agencji Mienia Wojskowego, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni i Wojskowej Komendy Uzupełnień. Wyposażenie jednostki zaprezentują także żołnierze wojsk specjalnych z Formozy. Będziemy mogli także „poflirtować” z historią. Pierwsza okazja to możliwość obejrzenia wiernej repliki samolotu Lublin R-XIII, stanowiącego wyposażenie Morskiego Dywizjonu Lotniczego w latach 30 tych XX wieku i w trakcie wrześniowej próby. Ten wspaniały samolot jest własnością, zaprzyjaźnionego z BLMW, puckiego Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego. Druga okazja to zabytkowy Citroen AC4 i jego właściciel – rekonstruktor, miłośnik morza, militariów i historii, Sebastian Draga. Z pewnością będzie co oglądać! Na miejscu będzie można coś zjeść kosztując specjały serwowane przez foodtrucki w strefie gastronomicznej.

Pokazy zakończą się o 16.30, jednak, dla wchodzących i wjeżdżających rowerem, od strony ulicy Zielonej, brama lotniska zostanie zamknięta już o 15.00. Ok. 14.30 nastąpią ostatnie odjazdy autobusów z przystanku PKP Gdynia Główna w kierunku lotniska, natomiast ostatnie kursy powrotne odbędą się ok. 17.00.Przed wyruszeniem na Piknik warto zapamiętać:

  • Doświadczenie uczy, że ulica Zielona, prowadząca do bramy „papieskiej” może być zakorkowana. Pamiętać należy, że samochód i tak trzeba będzie pozostawić na parkingu przez bramą, by dojść na teren pokazów – ok 2,5 km. Dlatego rekomendujemy, jako najlepszy sposób dotarcia bezpośrednio do strefy pikniku, skorzystanie ze specjalnie dedykowanej linii autobusowej ZKM Gdynia. Autobusy kursować będą z dworca Gdynia Główna do miejsca pikniku
  • Nisko przelatujące samoloty odrzutowe to hałas - warto zadbać o słuch, szczególnie u dzieci
  • Piknik to wielogodzinna impreza, zadbajmy o wygodne buty i nawadnianie organizmu
  • Na lotnisku będzie strefa gastronomiczna, oferująca jedzenie i napoje
  • W przypadku upału z pewnością przydadzą się okulary przeciwsłoneczne, nakrycia głowy oraz krem do opalania z wysokim filtrem
  • Warto pomyśleć o kurtce lub płaszczu przeciwdeszczowym
  • Nie zabierajmy na pokazy wypchanego portfela i wartościowych przedmiotów, wystarczy dowód osobisty, gotówka
  • Warto ściągnąć na telefon mapę lotniska (dostępna na stronie poniżej oraz na Facebooku), co znacznie ułatwi poruszanie się po terenie pikniku

***

Pod koniec ubiegłego roku żołnierze Dowództwa Brygady na zebraniu żołnierskim wyrazili chęć, by Dowództwo Brygady uzyskało sztandar wojskowy. Inicjatywa ta spotkała się z życzliwą przychylnością i gotowością wsparcia przez środowisko byłych lotników morskich. Celem jej realizacji zawiązał się Komitet Honorowy Fundatorów Sztandaru składający się z przedstawicieli stowarzyszeń byłych żołnierzy, a w szczególności "Stowarzyszenia Oficerów Rezerwy 34 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego i Sympatyków Lotnictwa", "Morskiego klubu Gdyńskiego oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP" oraz byłych dowódców Brygady Lotnictwa MW i władz samorządowych. Aby wypełnić przyjęte zobowiązanie Komitet postanowił zebrać niezbędne środki finansowe z dobrowolnych wpłat. Zgodę na ufundowanie sztandaru wyraził Minister Obrony Narodowej w dniu 9 stycznia 2019 roku.

Źródło: Brygada Lotnictwa MW
comments powered by Disqus