Podwójna akcja ratownicza „Czternastki”
Załoga dyżurna śmigłowca ratowniczego Mi-14PS z 29. Darłowskiej Eskadry Lotniczej uczestniczyła wczoraj w akcji ratowniczej na Bałtyku. Dwie potrzebujące pomocy osoby znajdujące się na dwóch różnych jednostkach około 30 mil morskich od brzegu zostały przetransportowane na ląd i przekazane służbom medycznym.
W czwartek, 25 marca, służby ratownicze Marynarki Wojennej otrzymały informację, że u członka załogi kutra rybackiego wystąpiły trudności z oddychaniem. Jednostka znajdowała się około 35 mil morskich na północny zachód od Darłowa. Do akcji skierowano załogę dyżurną śmigłowca ratowniczego Mi-14PS z 29. Eskadry Lotniczej. O godzinie 16.28 maszyna wystartowała z lotniska w Darłowie. Po 20 minutach, rozpoczęła operację podjęcia rybaka na pokład śmigłowca, która zakończyła się o 17.05.
W tym samym czasie, do służb ratowniczych Marynarki Wojennej dotarł sygnał od wzywającej pomocy jednostki turystycznego połowu ryb znajdującej się 34 mile morskie na północ od Jarosławca. Na jej pokładzie znajdowała się osoba z objawami zawału serca. Po zaopatrzeniu medycznym podjętego na pokład rybaka załoga podjęła decyzję o ratowaniu drugiej osoby. Jednostka turystyczna znajdowała się około 20 mil morskich na wschód od poprzedniego rejonu akcji. O 17.24 na pokładzie śmigłowca znajdowała się już druga ratowana osoba. Dowódca załogi por. mar pil. Stanisław Gacek skierował maszynę w kierunku Koszalina. O godzinie 18.00 Mi-14PS wylądował na stadionie Centrum Szkolenie Sił Powietrznych, gdzie poszkodowanych przekazano załogom karetek pogotowia. Stan rybaka był dobry, osoba podjęta z jednostki turystycznej została przekazana w stanie stabilnym. „To pierwszy w historii darłowskiej eskadry przypadek, kiedy podczas prowadzenia akcji ratowniczej załoga śmigłowca dostała wezwanie o pomoc od drugiej jednostki” – mówi ratownik pokładowy chor. szt. mar. Witold Strzelecki. Pozostali członkowie załogi śmigłowca ratowniczego, który powrócił na lotnisko w Darłowie to mł. chor. szt. mar. pil. Piotr Rak (drugi pilot), chor. szt. mar. Marek Walasik (technik pokładowy) oraz lekarz por. mar. Marcin Lewandowski.
Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną formacją lotniczą w kraju utrzymującą w ciągłej gotowości załogi śmigłowców, które są wyszkolone w prowadzeniu działań ratowniczych nad obszarami morskimi. Całodobowe dyżury pełnione są naprzemiennie na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. Lotnicy Marynarki Wojennej wchodzą w skład systemu ratownictwa morskiego i lotniczego. Od początku lat 90-tych załogi śmigłowców Marynarki Wojennej (W-3RM i Mi-14PS) uczestniczyły w prawie pięciuset akcjach ratując życie i zdrowie ponad 230 osób.
Śmigłowiec Mi-14PS nr 1013 to ostatnia tego typu maszyna pełniąca obecnie służbę w lotnictwie MW. Eksploatację pozostałych dwóch Mi-14PS (5137 i 1016) zakończono pod koniec 2008 i na początku 2010 roku. Z powodu kończącego się resursu 1013 zakończy służbę pod koniec tego roku.
Komentarze