Międzynarodowe manewry BALTOPS 2011

BALTOPS 2011/ fot.kmdr ppor. Czesław Cichy

Trzynaście państw Partnerstwa dla Pokoju weźmie udział w tegorocznym ćwiczeniu BALTOPS. Faza morska ćwiczenia, która rozpoczęła się dzisiaj potrwa do 17 czerwca. Okręty i lotnictwo morskie operować będzie na Bałtyku oraz w Cieśninach Bałtyckich. Polska Marynarka Wojenna skierowała do udziału w ćwiczeniu fregatę rakietową, trałowce, okręt podwodny oraz śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych. BALTOPS to największe na Bałtyku manewry morskie. Głównym założeniem operacji jest przećwiczenie reagowania międzynarodowych sił wobec zagrożeń na morzu.

Faza morska poprzedzona była etapem portowym w Kilonii, podczas którego załogi uczestniczyły w ostatnich odprawach i ustaleniach przed praktycznymi manewrami na morzu. Faza morska rozpoczęła się w poniedziałek, 6 czerwca. Po wyjściu w morze okręty sformowały grupy taktyczne. Wspólnie z lotnictwem będą prowadzić operację pokojową, której celem jest utrzymanie stabilizacji w rejonie objętym kryzysem międzynarodowym oraz operację dostarczenia pomocy humanitarnej. Zgodnie ze scenariuszem ćwiczenia jednym ze źródeł kryzysu jest spór o kontrolę istotnych tras żeglugowych na morzu, od których zależne są gospodarki poszczególnych państw. Ponadto w jednym z tych państw dochodzi do katastrofy humanitarnej.

W tegorocznych manewrach BALTOPS uczestniczą Belgia, Dania, Estonia, Francja, Gruzja (w roli obserwatorów), Holandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Polska, Rosja, Szwecja i USA. Polska Marynarka Wojenna skierowała do udziału w ćwiczeniu siły okrętowe i lotnicze – fregatę rakietową ORP „Gen. T. Kościuszko”, okręt podwodny ORP „Kondor”, trałowce ORP „Gardno”, ORP „Nakło”, ORP „Drużno” oraz śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych Mi-14 PŁ. Fregata rakietowa będzie wykonywać m.in. zadania monitoringu żeglugi i osłony transportu morskiego operując w grupie taktycznej wspólnie z jednostkami ze Stanów Zjednoczonych, Danii, Francji, Rosji i Holandii. Jednym z zadań będzie także poszukiwanie „wrogiego” okrętu podwodnego we współdziałaniu ze śmigłowcami Mi-14PŁ z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego. Trałowce odpowiedzialne będą za obronę przeciwminową i wytyczanie bezpiecznych torów wodnych w rejonie objętym kryzysem. Natomiast okręt podwodny ORP „Kondor” będzie wykonywał zarówno zadania ofensywne jak i defensywne. Najważniejsze to nękanie jednostek transportu morskiego oraz osłona szlaków morskich, a także monitoring żeglugi i wykrywanie wszelkich naruszeń postanowień międzynarodowych.

Śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ w ramach ćwiczenia będą operowały z lotniska w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. Obok darłowskich „czternastek” w manewrach uczestniczą: samoloty P-3C Orion, Tornado, F-16, Jas-39 Gripen, Saab 105, Pilatus PC-9 oraz śmigłowce Sikorsky w wersjach MH-60S i MH-60R.

BALTOPS jest corocznym, międzynarodowym ćwiczeniem morskim mającym na celu zwiększenie interoperacyjności sił morskich państw Partnerstwa dla Pokoju w rejonie Morza Bałtyckiego. Szczególny nacisk kładzie na zgranie i pracę zespołową, a tym samym na rozszerzanie poziomu wyszkolenia i międzynarodowej współpracy na morzu. BALTOPS jest także ćwiczeniem potwierdzających rolę sił morskich w międzynarodowym systemie bezpieczeństwa i tworzeniu atmosfery do bezpiecznego rozwoju gospodarek morskich. Polska Marynarka Wojenna uczestniczy w tych manewrach od 1993 roku.
 

Źródło: Brygada Lotnictwa MW
comments powered by Disqus