Lotnicy z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego przywieźli Betlejemskie Światło Pokoju 2020

M28B Bryza na lotnisku (fot. kmdr ppor. Marcin Braszak)

Od 1991 roku Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju. W tym szczególnym roku na prośbę Chorągwi Gdańskiej ZHP odpowiedzieli lotnicy morscy, transportując ogień po trasie Kraków-Balice – Gdynia-Oksywie.

Samolot transportowo-desantowy M28B Bryza, z załogą dowodzoną przez dowódcę 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach, kmdr. pil. Andrzeja Szczotkę poleciał w poniedziałek (14 grudnia), w godzinach porannych, do Krakowa. Tam na jego pokład weszła grupa harcerzy gdańskiej chorągwi. Wraz z nimi do samolotu trafił także ogień betlejemski, przekazany tradycyjnie przez skautów słowackich harcerzom z Polski, na granicznej Łysej Polanie k. Zakopanego.

Lot z Krakowa do Gdyni trwał godzinę i czterdzieści minut. Po wylądowaniu Betlejemskie Światło Pokoju zostało przekazane oczekującym na lotnisku harcerzom, którzy przekażą ogień dalej, do szkół, urzędów i instytucji Pomorza.

Betlejemskie Światło Pokoju to inicjatywa, którą rozpoczęto w 1986 r. w Austrii. Od 1987 roku patronat nad akcja sprawują skauci austriaccy. Światło, symbolizujące uniwersalne wartości braterstwa i pokoju, zapalono tradycyjnie w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem, skąd przetransportowane zostało do Wiednia. Tutaj, w trakcie ekumenicznej uroczystości płomień przekazywany jest przedstawicielom organizacji skautowych, które w sztafecie transportują go do poszczególnych krajów. Harcerki i harcerze ZHP zwyczajowo otrzymują ogień od skautów słowackich, a następnie przekazują go dalej do Niemiec, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Białorusi, Rosji i Szwecji. W tym roku, ze względu na obostrzenia pandemiczne transport ognia do innych krajów zapewniają macierzyste organizacje skautowe. Hasłem tegorocznej edycji Betlejemskiego Światła Pokoju jest: „ogień dla służb”.Źródło: Brygada Lotnictwa MW
comments powered by Disqus