Bryza w Akcji Serce

M28B z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego - start (fot. BLMW)

W sobotę załoga samolotu transportowo – desantowego M28B z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego przeprowadziła pierwszą w tym roku, w BLMW, akcję transportu medycznego, organów przeznaczonych do przeszczepu.

W piątkowy wieczór (8 maja) Służba Dyżurna Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej otrzymała zadanie przygotowania transportu medycznego, w ramach "Akcji Serce". Zgodnie z przyjętymi procedurami, wytypowano załogę i samolot M28B Bryza z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach.

  

W sobotę (9 maja), po południu, miejsce w transportowo-desantowej Bryzie zajął zespół transplantologów z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Gdańsku. O godzinie 15.25 samolot, z załogą dowodzoną przez kmdr por. pil. Romana Czyża, wystartował z lotniska macierzystego Oksywie i po godzinie i trzydziestu pięciu minutach lotu wylądował na lotnisku w Krakowie-Balicach.

 

Tam personel medyczny udał się do jednego z krakowskich szpitali, w którym pobrano organy przeznaczone do przeszczepu.

O godzinie 21.53 Bryza rozpoczęła lot powrotny do Gdyni, gdzie lądowała o 23.36. Zespół transplantologów, z przeznaczonym do przeszczepu organem udał się natychmiast do gdańskiej kliniki, gdzie już oczekiwał pacjent.

Źródło: Brygada Lotnictwa MW
comments powered by Disqus