Bryza na Baltopsie

PZL M28B1R Bryza

Okręty i lotnictwo z trzynastu państw Partnerstwa dla Pokoju bierze udział w największych na Bałtyku międzynarodowych manewrach BALTOPS 2011. Założeniem operacji jest przećwiczenie reagowania międzynarodowych sił wobec zagrożeń na morzu. Główne zadanie samolotu patrolowo – rozpoznawczego Bryza biorącego udział w manewrach, to symulacja zagrożeń asymetrycznych.

Faza morska manewrów rozpoczęła się w poniedziałek, 6 czerwca. Po wyjściu w morze okręty sformowały grupy taktyczne i wspólnie z lotnictwem prowadzą operację pokojową, której celem jest utrzymanie stabilizacji w rejonie objętym kryzysem międzynarodowym oraz operację dostarczenia pomocy humanitarnej. W ubiegłym tygodniu działania zwalczania okrętów podwodnych w ramach manewrów prowadziły załogi śmigłowców Mi-14PŁ. W dniach od 13 do 15 czerwca w ćwiczeniu uczestniczy samolot patrolowo – rozpoznawczy An-28B1R z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach. Głównym zadaniem Bryzy jest „nękanie” załóg okrętów, którego celem jest trening procedur postępowania podczas zagrożeń asymetrycznych. Lotnicy morscy z Siemirowic operując w rejonie duńskiej wyspy Bornholm, będą między innymi symulować działania samolotu porwanego przez terrorystów. Faza morska manewrów zakończy się 17 czerwca.

W tegorocznym ćwiczeniu uczestniczą: Belgia, Dania, Estonia, Francja, Gruzja (w roli obserwatorów), Holandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Polska, Rosja, Szwecja i USA. BALTOPS jest corocznym, międzynarodowym ćwiczeniem morskim mającym na celu zwiększenie interoperacyjności sił morskich państw Partnerstwa dla Pokoju w rejonie Morza Bałtyckiego. Szczególny nacisk kładzie na zgranie i pracę zespołową, a tym samym na rozszerzanie poziomu wyszkolenia i międzynarodowej współpracy na morzu. Jest także ćwiczenie potwierdzające rolę sił morskich w międzynarodowym systemie bezpieczeństwa i tworzeniu atmosfery do bezpiecznego rozwoju gospodarek morskich. Polska Marynarka Wojenna uczestniczy w tych manewrach od 1993 roku.

Źródło: Brygada Lotnictwa MW
comments powered by Disqus