Przejdź do treści
Źródło artykułu

BLMW z pomocą dla weterana

W ubiegły poniedziałek (17 lutego) szpital w Trzebnicy zwrócił się do wojska z prośbą o pomoc w organizacji transportu medycznego związanego z operacją przeszczepu dłoni byłemu zołnierzowi. Weteran poszkodowany na misji w Afganistanie poleciał na nią śmigłowcem ratowniczym W-3RM „Anakonda” z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego.

Informacja o prośbie Oddziału Chirurgii Ogólnej Szpitala imienia Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy dotarła do Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej w poniedziałek po południu. Do realizacji zadania transportu medycznego skierowano załogę śmigłowca ratowniczego „Anakonda” w składzie: kmdr por. pil. Paweł Smereka – dowódca, kpt. mar. pil. Marcin Abłażewicz - drugi pilot, st. chor. mar. Paweł Stefański - technik pokładowy oraz bsmt. Rafał Cylka – ratownik. Śmigłowiec wystartował z lotniska 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach po godzinie 17.00. Na wrocławskim lotnisku, skąd weteran został przewieziony do szpitala, maszyna wylądowała przed godziną 22.00.

„Kiedy pojawił się właściwy dawca dla żołnierza, mając na uwadze znaczną odległość od miejsca zamieszkania biorcy do ośrodka w Trzebnicy, zwróciłem się o pomoc do wojska w kwestii zorganizowania możliwie najszybszego transportu chorego do naszego szpitala. Czas bowiem jest jednym z podstawowych kryteriów determinujących możliwość wykonania takiej operacji a także rokowania co do funkcji przeszczepionej ręki w przyszłości.”- powiedział dr. n. med. Adam Chełmoński ze szpitala w Trzebnicy.

Operacja trwała prawie 12 godzin i zakończyła się wczoraj (18 lutego) około godziny 13.00. Lekarz prowadzący operację poinformował, że nie było żadnych komplikacji i wszystko przebiegło pomyślnie. „Pacjent bardzo dobrze przeszedł zabieg. Jego stan oceniamy jako bardzo dobry, a rokowania co do przeszczepu są uzależnione od tego jak organizm będzie reagował przez najbliższe kilka dni. Niemniej jednak wszyscy jesteśmy dobrej myśli.”- opowiadał zaraz po skończonej operacji dr. Chełmoński.

Oddział Chirurgii Ogólnej Szpitala imienia Św. Jadwigi w Trzebnicy, od 2006 roku, jako jedyny w Polsce, prowadzi program transplantacji kończyn górnych. Zespół trzebnickiego Ośrodka od początku swojej działalności transplantacyjnej wykonał 6 udanych przeszczepień rąk. Na świecie w ciągu ostatnich 15 lat wykonano 88 tego typu operacji.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony