Akcja ratownicza na plaży

Śmigłowiec ratowniczy Marynarki Wojennej W-3RM "Anakonda"/ fot. kmdr ppor. Czesław Cichy

7 sierpnia śmigłowiec Marynarki Wojennej uczestniczył w akcji ratowniczej na Półwyspie Helskim. Na plaży w Jastarni pomocy potrzebowała osoba, która uległa podtopieniu. Poszkodowany został pod opieką lekarza pokładowego przetransportowany do Szpitala MW w Gdańsku-Oliwie.

Służby ratownicze Marynarki Wojennej zostały poinformowane o potrzebującej pomocy osobie o godzinie 13:30 przez Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne w Gdyni. Ze wstępnych informacji przekazanych przez MRCK wynikało, że na plaży w Jastarni ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego udzielali pomocy osobie, która uległa podtopieniu. Z uwagi na jej ciężki stan i konieczność natychmiastowego przetransportowania do szpitala, wezwano śmigłowiec ratowniczy Marynarki Wojennej.

O 13:42 z lotniska Marynarki Wojennej w Gdyni Babich Dołach wystartował śmigłowiec W-3RM „Anakonda” z lekarzem i ratownikiem na pokładzie. Załoga otrzymała zadanie przetransportowania poszkodowanego do Szpitala MW w Gdańsku-Oliwie. Po niespełna kwadransie od startu śmigłowiec wylądował w przygotowanym przez ratowników WOPR miejscu. Poszkodowany był nieprzytomny, a jego stan określono jako ciężki.

Po przyjęciu poszkodowanego na pokład, „Anakonda” wystartowała i skierowała się do gdańskiego szpitala. W trakcie lotu poszkodowany znajdował się pod opieką lekarza pokładowego. O godzinie 14:13  śmigłowiec wylądował na przyszpitalnym lądowisku i poszkodowany został przekazany obsłudze medycznej szpitala. Śmigłowiec powrócił na lotnisko Marynarki Wojennej w Gdyni Babich Dołach i odtworzył gotowość do kolejnych startów.

Skład załogi:

  • kpt. mar. pil. Janusz ŻYTKO – dowódca załogi;
  • por. mar. pil. Marek WAWRZYNIAK – drugi pilot;
  • kpt. mar. Wojciech GAWAN – technik pokładowy;
  • por. mar. Robert HAŁASA – lekarz pokładowy;
  • chor. mar. Krzysztof BILECKI – ratownik.


Źródło: Brygada Lotnictwa MW
comments powered by Disqus