Akcja ratownicza na Bałtyku

Załoga śmigłowca przekazuje chorego obsadzie karetki pogotowia na lotnisku MW/ fot. M. Kluczyński

Dzisiaj (wtorek, 1 lutego) śmigłowiec Marynarki Wojennej przeprowadził akcję ratowniczą na Bałtyku. Pomocy potrzebował chory członek załogi promu pasażerskiego. Ratownicy MW podjęli chorego z pokładu i przetransportowali na lotnisko MW w Gdyni Babich Dołach. Tam chory został przekazany obsadzie karetki pogotowia.

Służby ratownicze Marynarki Wojennej zostały poinformowane o potrzebującym pomocy chorym członku załogi promu przez Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne w Gdyni. Ze wstępnych informacji przekazanych przez MRCK wynikało, że na znajdującym się 9 mil morskich na północny-wschód od Rozewia promie pasażerskim znajdował się chory członek załogi wymagający natychmiastowego transportu medycznego na ląd. Do akcji skierowany został dyżurujący w Gdyni śmigłowiec ratowniczy W-3RM „Anakonda” z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego. Dowodzona przez por. mar. pil. Adama Sołopę załoga otrzymała zadanie podjęcia chorego z pokładu promu i przetransportowania na lotnisko MW w Gdyni Babich Dołach. Ratownicy MW podjęli chorego na pokład śmigłowca o godzinie 18:00. Tam chory znalazł się pod opieką lekarza pokładowego por. mar. lek. Roberta Hałasy. „Anakonda” skierowała się do Gdyni. Na lotnisku MW chory został przekazany obsadzie karetki pogotowia.

Codziennie Marynarka Wojenna utrzymuje w pełnej gotowości do startu dwie dyżurne maszyny ratownicze: śmigłowiec ratowniczy i samolot patrolowo-rozpoznawczy. Dodatkowo w tzw. poddyżurze znajduje się kolejny śmigłowiec ratowniczy MW. W tym roku była to 2 akcja ratownicza na morzu z udziałem Marynarki Wojennej. Od początku lat 90-tych lotnicy morscy uczestniczyli w 503 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 258 osobom.

Załoga śmigłowca W-3RM „Anakonda”:

  • por. mar. pil. Adam Sołopa – dowódca załogi

  • por. mar. pil. Piotr Smolarek – drugi pilot

  • chor. mar. Paweł Stefański – technik

  • por. mar. lek. Robert Hałasa – lekarz pokładowy

  • chor. mar. Krzysztof Wasylczuk – ratownik

Źródło: Brygada Lotnictwa MW
comments powered by Disqus