Akcja ratownicza na Bałtyku
Dzisiaj rano (poniedziałek, 21 czerwca), załoga śmigłowca ratowniczego Marynarki Wojennej poleciała na pomoc choremu mężczyźnie z promu „Stena Baltica”. Prom znajdował się na północ od Władysławowa. Załoga śmigłowca MW pojęła mężczyznę z promu i pod opieką lekarza pokładowego przetransportowała go do szpitala w Gdańsku.
O godzinie 04:29 służby ratownicze Marynarki Wojennej zostały zaalarmowane, że pomocy potrzebuje pasażer promu „Stena Baltica”. Prom znajdował się na pozycji około 10 mil morskich na północ od Władysławowa. Ze wstępnych informacji przekazanych służbom ratowniczym wynikało, że u 80-letniego mężczyzny (obywatela Szwecji) wystąpiło wysokie ciśnienie krwi, wysoki puls i słabnięcie.
Marynarka Wojenna skierowała do akcji ratowniczej śmigłowiec W3-RM „Anakonda”. O godzinie 04:48 śmigłowiec wystartował z lotniska w Gdyni Babich Dołach. Po około 20 minutach lotu „Anakonda” osiągnęła rejon akcji. Załoga przystąpiła do operacji podjęcia chorego pasażera promu.
Na pokład promu zszedł ratownik oraz lekarz ze składu załogi śmigłowca, którzy określili stan chorego mężczyzny. Objawy wskazywały na prawdopodobieństwo udaru. Następnie, za pomocą noszy, załoga „Anakondy” podjęła chorego mężczyznę na pokład śmigłowca. W drodze do szpitala lekarz pokładowy „Anakondy” udzielił mu pomocy medycznej i monitorował czynności życiowe.
O godzinie 05:45 śmigłowiec wylądował na lądowisku Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku. Chorego, w stanie stabilnym, przekazano obsadzie Oddziału Ratunkowego szpitala.
Po przeprowadzonej akcji, załoga śmigłowca powróciła na macierzyste lotnisko w Gdyni Babich Dołach.
Skład załogi śmigłowca „Anakonda”:
- por. mar. pil. Piotr Dejnek – dowódca załogi;
- por. mar. pil. marek Wawrzyniak - drugi pilot;
- por. mar. Mariusz Jasiński – lekarz pokładowy;
- chor. mar. Krzysztof Wasylczuk – ratownik;
- mł. chor. szt. mar. Dariusz Dudulski – technik pokładowy.
Była to trzecia w tym miesiącu akcja ratownicza na morzu przeprowadzona przez śmigłowce Marynarki Wojennej. W dwóch poprzednich akcjach ratownicy Marynarki Wojennej udzielali pomocy mężczyźnie z urazem nogi ze statku „Santa Barbara” oraz mężczyźnie z promu „Lisco Gloria”, który doznał poparzeń układu pokarmowego. Od początku lat 90-tych śmigłowce MW przeprowadziły łącznie 487 akcji ratowniczych, w których uratowano 248 osób.
Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w kraju formacją lotniczą posiadającą załogi śmigłowców wyszkolone w prowadzeniu akcji ratowniczych nad obszarami morskimi. Całodobowe dyżury w systemie ratownictwa morskiego i lotniczego pełnione są naprzemiennie na lotniskach w Gdyni i Darłowie na śmigłowcach typu W-3RM i Mi-14PS.
Komentarze