Akcja ratownicza

Brygada Lotnictwa MW

W niedzielę (1 sierpnia), śmigłowiec ratowniczy Marynarki Wojennej „Anakonda” udzielił pomocy 80-letniemu mężczyźnie ze statku pasażerskiego „Aidablu”. U mężczyzny podejrzewano udar mózgu. Został on podjęty przez załogę „Anakondy” i pod opieką lekarza pokładowego przewieziony do szpitala MW w Gdańsku.

Marynarka Wojenna została zaalarmowana przez MRCK (Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne) o godzinie 17:51. Przekazano wówczas informację, że pomocy potrzebuje pasażer statku „Aidablu” znajdującego się 7,5 mili morskiej (ok. 15 kilometrów) na północ od Jastarni. Ze wstępnych informacji przekazanych służbom ratowniczym wynikało, że u 80-letniego mężczyzny (obywatel Niemiec) podejrzewa się udar mózgu.

Marynarka Wojenna skierowała w ten rejon swój śmigłowiec ratowniczy W-3RM „Anakonda” wraz z lekarzem na pokładzie. Śmigłowiec, dowodzony przez por. mar. pil. Piotra DEJNKA, wystartował o godzinie 18:08 z lotniska w Gdyni Babich Dołach. Po 10 minutach lotu był już na pozycji, na której znajdował się statek „Aidablu”. Załoga „Anakondy” rozpoczęła operację podjęcia chorego na pokład śmigłowca.

Na pokład statku zszedł lekarz pokładowy i ratownik z załogi „Anakondy”. Określili oni stan chorego mężczyzny. Następnie, przy wykorzystaniu noszy, podjęto mężczyznę na pokład śmigłowca (godz. 18:43). W drodze do szpitala lekarz pokładowy por. mar. Robert HAŁASA cały czas kontrolował czynności życiowe i udzielał pierwszej pomocy medycznej.

O godzinie 18:55 śmigłowiec wylądował na lądowisku przy Szpitalu MW w Gdańsku Oliwie. Chorego mężczyznę przekazano obsadzie oddziału ratunkowego szpitala w stanie stabilnym.

Skład załogi śmigłowca „Anakonda”:

  • por. mar. pil. Piotr DEJNEK – dowódca załogi;
  • st. chor. sztab. mar. pil. Edmund KUTNIK – II pilot;
  • por. mar. Robert HAŁASA – lekarz pokładowy;
  • chor. mar. Krzysztof WASYLCZUK – ratownik;
  • chor. sztab. mar. Edward SOKOŁOWSKI – technik pokładowy.
Źródło: Brygada Lotnictwa MW
comments powered by Disqus