Przejdź do treści
Źródło artykułu

90 Lat Polskiego Lotnictwa Morskiego

15 lipca 1920 roku chor. pil. Andrzej Zubrzycki wykonał na samolocie typu "Friedrichschafen" pierwszy lot nad Bałtykiem. To wydarzenie uznane zostało za początek funkcjonowania nowej formacji w polskiej Marynarce Wojennej - lotnictwa morskiego. Obchody 90. rocznicy tego historycznego wydarzenia odbędą się w czwartek, 15 lipca, w Pucku i Gdyni.

Uroczystości rocznicowe 90-lecia istnienia polskiego lotnictwa morskiego rozpoczną się w Pucku gdzie w latach 1920 – 1939 stacjonowała pierwsza jednostka lotnictwa Marynarki Wojennej - 1. Morski Dywizjon Lotniczy. Po południu, na lotnisku w Gdyni Babich Dołach odbędą się obchody święta Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej i 28. Puckiej Eskadry Lotniczej.


Program obchodów 90 rocznicy utworzenia lotnictwa morskiego:

Puck
Uroczystości rocznicowe rozpoczną się o godzinie 9.00 przy pomniku Morskiego Dywizjonu Lotniczego (ul. 10 lutego) skąd po złożeniu wiązanek kwiatów nastąpi przemarsz pod popiersie kmdr por. pil. Edwarda Szystowskiego – patrona 28. Puckiej Eskadry Lotniczej. W programie obchodów przewidziano również zwiedzanie byłej bazy Morskiego Dywizjonu Lotniczego oraz wystawy związanej z jubileuszem sformowania tej jednostki.

Uroczystości rocznicowe w Pucku organizuje Stowarzyszenie Kolekcjonerów Ziemia Pucka. Współorganizatorami obchodów są: Muzeum Ziemi Puckiej, 21 Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej, Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej w Rzucewie, Puckie Zakłady Mechaniczne AMEX spółka z o.o., Morski Klub Seniorów Lotnictwa oraz Klub Żołnierzy Rezerwy Ligi Obrony Kraju w Pucku. Szczegółowy program obchodów znajduje się tutaj

Gdynia
    O godzinie 13.00 delegacje jednostek lotnictwa morskiego i rezerwistów złożą wiązanki kwiatów pod płytą „80 lecie powstania lotnictwa MW” (wejście do budynku Dowództwa Marynarki Wojennej od strony ul. Waszyngtona).

Gdynia Babie Doły
O godzinie 15.00, na lotnisku w Gdyni Babich Dołach odbędzie się uroczysta zbiórka Dowództwa Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, 28. Puckiej Eskadry Lotniczej z udziałem delegacji z pozostałych jednostek lotnictwa morskiego stacjonujących w Gdyni, Siemirowicach i Darłowie.

Obchodom 90-lecia powstania lotnictwa Marynarki Wojennej towarzyszy wystawa fotograficzna zorganizowana przez redakcję portalu lotniczego aviateam.pl. Wystawa jest dostępna dla zwiedzających w Klubie Marynarki Wojennej „Riwiera” w Gdyni (ul Zawiszy Czarnego 1) w dniach od 15 lipca do 2 sierpnia.

Obecnie lotnictwo morskie stanowi Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej. To jeden z trzech związków taktycznych polskich sił morskich. Na jej wyposażeniu znajduje się 40 samolotów i śmigłowców stacjonujących na lotniskach w Gdyni Babich Dołach, Siemirowicach i Darłowie. Lotnictwo Marynarki Wojennej jest  wyspecjalizowaną formacją wykonującą zadania na rzecz morskiego rodzaju sił zbrojnych. Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną jednostką zdolną do prowadzenia działań poszukiwania, śledzenia i niszczenia okrętów podwodnych z powietrza. W swoim składzie posiada jedyny w kraju klucz śmigłowców pokładowych zdolnych do prowadzenia działań z pokładu okrętów. Również jako jedyni w kraju lotnicy morscy utrzymują ciągłą zdolność do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Brygada Lotnictwa MW specjalizuje się również w prowadzeniu rozpoznania nad obszarami morskimi, wskazywaniu celów okrętom i monitoringu ekologicznym Bałtyku.

Załogi śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych SH-2G operując z pokładów fregat rakietowych wykonywały swoje zadania w rejonach od Bałtyku, Morza Północnego i Norweskiego poprzez Atlantyk i Morze Śródziemne po akwen Morza Czarnego. Dwukrotnie działały w ramach Stałego Zespołu Okrętów NATO. Załogi śmigłowców ratowniczych Mi-14PS i W-3RM „Anakonda” od początku lat 90-tych uczestniczyły w blisko 500 akcjach ratowniczych ratując zdrowie i życie prawie 250 osób. Samoloty lotnictwa morskiego zabezpieczając działania polskich okrętów operują na lotniskach całej Europy. Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej systematycznie uczestniczy w największych manewrach krajowych i międzynarodowych. Załogi statków powietrznych lotnictwa morskiego reprezentują również polskie lotnictwo na najważniejszych pokazach lotniczych w Europie.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony