Mazovia Drone Racing 2019 – Puchar Świata FAI w konkurencji Dronów Wyścigowych F9U

Mazovia Drone Racing 2019 – Puchar Świata FAI w konkurencji Dronów Wyścigowych F9U (fot. Krzysztof Hilbrycht)

Organizatorzy zapraszają do udziału w Mazovia Drone Racing 2019 – Pucharze Świata FAI w konkurencji Dronów Wyścigowych F9U, który odbędzie się w dniach 14-15 września 2019 r. w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, ul. Kartezjusza 1, na otwartym boisku tartanowym (obok Stadionu WAT).

Zgodnie z Kalendarzem Sportowym FAI oraz Aeroklubu Polskiego, organizatorem zawodów PUCHARU ŚWIATA Dronów Wyścigowych F9U w Polsce, jest Aeromodelklub Bemowskiego Centrum Kultury. – Mazovia Drone Racing, bo tak nazwaliśmy wydarzenie, organizujemy według przepisów kodeksu sportowego Międzynarodowej Federacji Lotniczej FAI i zasad organizacji imprez Aeroklubu Polskiego. Przewidujemy udział 60-70 pilotów z 20 państw – mówią organizatorzy.

Na czym polegają zawody?

Jest to wyścig modeli quadrokopterów po wyznaczonej trasie z przeszkodami. Drony będą pilotowane metodą FPV (First Person View), czyli na podstawie obrazu z kamery zamontowanej na pokładzie modelu. Nadajnik sygnału wideo w modelu posiada okrągłą antenkę i w taką samą wyposażony jest odbiornik w goglach pilota. Na większych imprezach organizatorzy instalują telebimy i prezentują obrazy z kamer multikopterów na wielkim ekranie, co dla widzów jest wielką atrakcją. Na imprezie MAZOVIA DRONE RACING też tak będzie.

Dla pilota najważniejszą sprawą jest niczym niezakłócona transmisja obrazu z kamery pokładowej do gogli. Jeśli zdarzy się taka sytuacja, to każdy dron wyposażony jest w urządzenie pozwalające na natychmiastowe zatrzymanie silników i lądowanie – to najważniejszy wymóg bezpieczeństwa na zawodach.

Wyścig polegać będzie na przeleceniu wyznaczonej przez organizatora trasy w jak najkrótszym czasie. Tor zawiera najczęściej do kilkunastu elementów (bramek, pylonów, flag, klatek przestrzennych lub tuneli), które należy pokonać – żadnego nie pomijając. Wyścigi odbywać się będą grupami po 3-5 zawodników. Będzie to jedyna impreza w Polsce zaliczana do PUCHARU ŚWIATA FAI. Zawody rozpoczniemy od lotów treningowych, a w dalszej kolejności nastąpi rozgrywanie konkurencji z podziałem na 3 etapy: KWALIFIKACJE – ELIMINACJE – FINAŁY.

Jak wypadają Polacy?

Polscy modelarze – piloci dronów, odnoszą wiele sukcesów na arenach międzynarodowych. Jednym z nich jest Jan Wielgosz (Junior z Aeroklubu Gdańskiego), który w ubiegłym roku, uplasował się aż na 2 miejscu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata (rywalizując wspólnie z seniorami). Lista rankingowa zawierała blisko 670 zawodników! Jankowi stara się dorównać młodszy brat – Staś Wielgosz. Na tej samej liście rankingowej zajął 20 miejsce.

Oni już dawno zapowiedzieli udział w Pucharze Świata „MAZOVIA DRONE RACING” i będziemy mogli ich podziwiać we wrześniu w Warszawie. Ci dwaj zawodnicy są członkami Kadry Narodowej i będą reprezentowali Polskę na 2. Mistrzostwach Świata FAI Dronów Wyścigowych (w listopadzie w Chinach).

W dwumiesięczniku CIAM Flyer poświęconemu nowej konkurencji dronów F9U napisano: „Formuła 1 była wczoraj, dzisiaj są wyścigi dronów”. Jest w tym sporo prawdy. Świat oszalał na punkcie dronów. Coraz więcej ludzi (zwłaszcza młodych) chce latać dronami, więc dobrze się stało, że na całym świecie organizowane są imprezy, na których zawodnicy mogą rywalizować i poznawać kolejne, coraz doskonalsze sprzęty, niezbędne do uprawiania tej dyscypliny. Latanie małym multikopterem sterowanym drogą radiową, pędzącym z prędkością rzędu 140 km/godz. po torze widzianym przez gogle wideo (tzw. metodą FPV – First Person View), staje się coraz bardziej popularne i ekscytujące. Chcą to oglądać widzowie i pokazywać największe telewizje. Piszemy tu o sporcie, ale jednocześnie z jego rozwojem „rodzi się” nowa i wielka gałąź gospodarki.

Organizatorzy przedłużyli termin zgłaszania sie uczestników. To już ostatni moment! Zgłoszenia na Mazovia Drone Racing 2019 można dokonać tylko elektronicznie do 3 września 2019 r. (20:00) wypełniając formularz rejestracyjny dostępny na stronie www.bemowskie.pl/drone2019/

Każdy zawodnik musi posiadać Licencję Sportową FAI ważną na 2019. Opłata startowa wynosi: Senior – 150 PLN, Junior – 80 PLN.

Program ramowy:

14.09.2019 (Sobota)
9:00 – odprawa dla pilotów,
9:30-18:00 – rozgrywanie konkurencji,

15.09.2019 (Niedziela)
9:00-16:30 – c.d. zawodów,
17:00 – zakończenie Pucharu Świata FAI.

Fanów małego lotnictwa serdecznie zapraszamy. Organizatorzy przygotowują też kilka dodatkowych atrakcji dla najmłodszych widzów.

Więcej informacji na temat tegorocznego Pucharu Świata w Warszawie na stronie www./bemowskie.pl/drone2019/.

Źródło: Bogdan Wierzba
comments powered by Disqus