Przejdź do treści

Góra Żar – instrukcja wykonywania lotów paralotniowych

Góra Żar jest jednym z tych miejsc w Polsce, gdzie w tym samym czasie z dobrych warunków korzystają paralotniarze, lotniarze i szybownicy.

Na terenie lotniska GSS Żar regularnie i z dużym natężeniem odbywają się starty i lądowania szybowców i samolotów, szybowcowe szkolenia akrobacyjne oraz skoki spadochronowe.

Członkowie Beskidzkiego Stowarzyszenia Paralotniowego i często odwiedzający ich piloci są w pełni świadomi i obeznani z zasadami latania w przestrzeni powietrznej ATZ Żar.

Jednak zdarza się, że przyjeżdżają tutaj ludzie bez świadectwa kwalifikacji, którzy nie wejdą na stronę BSP, nie podejdą do tablicy informacyjnej na startowisku czy nie zapytają kogokolwiek o miejscowe przepisy czy ustalenia i łamią przepisy i zasady latania na Żarze.

20 lipca w siedzibie Górskiej Szkoły Szybowcowej "Żar" odbyło się spotkanie, w którym udział wzięli: Wojciech Kos (prezes GSS Żar), zarząd Beskidzkiego Stowarzyszenia Paralotniowego, szkoła paralotniowa ALTI, szkoła paralotniowa FlyLite oraz szkoła paralotniowa Albatros. Tematem przewodnim spotkania było wypracowanie skutecznych metod oraz sposobów na polepszenie bezpieczeństwa w kontekście częstych incydentów z udziałem paralotniarzy lądujących na płycie lotniska.

Z dniem 12 września br. oficjalnie weszła w życie Instrukcja Wykonywania Lotów Paralotniowo-Lotniowych IWLPL. Każdy kto chce bezpiecznie latać w przestrzeni powietrznej ATZ EPZR i uniknąć ewentualnych konsekwencji prawnych powinien zapoznać się i stosować do IWLPL.

Do pobrania:
Instrukcja Wykonywania Lotów Paralotniowo-Lotniowych

FacebookTwitterWykop

Nasze strony