Przejdź do treści
Szef BBN spotkał się ze zwycięzcami olimpiady lotniczej (fot. BBN)
Źródło artykułu

Szef BBN spotkał się ze zwycięzcami olimpiady lotniczej

We wtorek, 14 lutego 2016 r. minister Paweł Soloch szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego przyjął w siedzibie Biura laureatów i organizatorów odbywającej się pod jego honorowym patronatem Olimpiady Wiedzy o Lotnictwie i Przemyśle Lotniczym. Wcześniej goście mieli możliwość zwiedzić Pałac Prezydencki.

Na spotkanie w BBN, które było także okazją do wręczenia dyplomów i nagród rzeczowych przybyli następujący laureaci: Krzysztof Melski z Poznania (I miejsce), Lucjan Wantuła z Radosłowic (II miejsce), Maciej Rękawek z Ciechanowa (III miejsce), Beata Rotuska z Piaseczna nagrodzona, jako jedna z trzech kobiet biorących udział w Olimpiadzie, która zajęła najwyższe miejsce oraz Wiktor Oczkowski z Białej Podlaskiej – najmłodszy uczestnik (uczeń I klasy gimnazjum).

***

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Lotnictwie i Przemyśle Lotniczym została przeprowadzona dwuetapowo – od kwietnia do listopada 2016 roku. Szef BBN objął powyższą Olimpiadę Honorowym Patronatem mając na uwadze promowanie wiedzy o polskim dorobku lotniczym i szeroko pojętej spuściźnie lotniczej, będących składnikiem nie tylko naszej narodowej historii, a także współczesnej gospodarki. Celem Olimpiady było pobudzenie i rozwijanie wśród wszystkich (nie tylko uczniów szkół) zainteresowania problematyką lotnictwa (cywilnego, sportowego i wojskowego) i przemysłu lotniczego. Olimpiadę przeprowadziła Rada Główna Olimpiady. Organizatorami Olimpiady byli: portal interwizja.edu.pl, Polskie Lobby Przemysłowe im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, Stowarzyszenie Polska w Unii, Naczelna Organizacja Techniczna w Białej Podlaskiej oraz Podlaska Agencja Consultingowa RECTUS – WOC Sp. z o.o. Patronatem medialnym Olimpiadę objęło 18 tytułów prasowych, internetowych, radia i telewizji.

Finał i Uroczysta Gala wręczenia nagród w Olimpiadzie odbyły się 21 listopada 2016 r. w siedzibie Studium Celnego w Białej Podlaskiej. W Finale uczestnicy musieli odpowiedzieć na 40 pytań testowych z zakresu lotnictwa cywilnego, wojskowego, osiągnięć sportowych, przemysłu lotniczego i historii lotnictwa. Wśród uczestników Finału byli uczniowie gimnazjów, szkół średnich ale również Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, Politechniki Rzeszowskiej oraz osoby, które pasjonują się lotnictwem. Najmłodszy uczestnik miał 13 lat, a najstarszy 63.

W pracach jury wzięli udział m.in. gen. bryg. w st. spocz. Ryszard Dębski – przewodniczący jury, prof. nadzw. dr hab. Paweł Soroka – Koordynator Polskiego Lobby Przemysłowego oraz prof. dr hab. inż. Artur Rusowicz – prodziekan MEL na Politechnice Warszawskiej.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony