Spitfire rozbił się na lotnisku Denham – raport końcowy AAIB

Wypadek repliki samolotu Spitfire, fot. BBC

Brytyjska Komisja ds. Badania Wypadków Lotniczych (AAIB) opublikowała raport końcowy z wypadku dwumiejscowego samolotu Spitfire Mk.T IX (znaki rejestracyjne G-CTIX), który 27 lutego rozbił się podczas lądowania na lotnisku Denham w Buckinghamshire. Po przyziemieniu w samolocie złożyła się jedna z goleni podwozia głównego.

Zgodnie z informacjami zawartymi w dokumencie, pilot lądując widział zieloną lampkę sygnalizacji wypuszczonego podwozia, ale po przyziemieniu jedna z goleni się złożyła, a śmigło i skrzydło uderzyły o ziemię, powodując uszkodzenie statku powietrznego. Jednak zarówno pilot, jak i pasażer nie doznali obrażeń.

Śledczy podkreślali, że w kabinie zabrzmiało ostrzeżenie dźwiękowe, że koło nie zostało zablokowane na swoim miejscu, ale po dwukrotnym sprawdzeniu pilot uznał, że lądowanie jest bezpieczne. W raporcie stwierdzono, że przełącznik wypuszczania podwozia utknął w dolnym położeniu, niepoprawnie wskazując, że podwozie jest zablokowane, więc pilot nie był świadomy, że jest inaczej.

Pełny raport dotyczący tego zdarzenia (w jęz. angielskim) dostępny jest tutaj (LINK)

 

Źródło: bbc.co.uk
comments powered by Disqus