Przejdź do treści
Źródło artykułu

Spitfire rozbił się na lotnisku Denham – raport końcowy AAIB

Brytyjska Komisja ds. Badania Wypadków Lotniczych (AAIB) opublikowała raport końcowy z wypadku dwumiejscowego samolotu Spitfire Mk.T IX (znaki rejestracyjne G-CTIX), który 27 lutego rozbił się podczas lądowania na lotnisku Denham w Buckinghamshire. Po przyziemieniu w samolocie złożyła się jedna z goleni podwozia głównego.

Zgodnie z informacjami zawartymi w dokumencie, pilot lądując widział zieloną lampkę sygnalizacji wypuszczonego podwozia, ale po przyziemieniu jedna z goleni się złożyła, a śmigło i skrzydło uderzyły o ziemię, powodując uszkodzenie statku powietrznego. Jednak zarówno pilot, jak i pasażer nie doznali obrażeń.

Śledczy podkreślali, że w kabinie zabrzmiało ostrzeżenie dźwiękowe, że koło nie zostało zablokowane na swoim miejscu, ale po dwukrotnym sprawdzeniu pilot uznał, że lądowanie jest bezpieczne. W raporcie stwierdzono, że przełącznik wypuszczania podwozia utknął w dolnym położeniu, niepoprawnie wskazując, że podwozie jest zablokowane, więc pilot nie był świadomy, że jest inaczej.

Pełny raport dotyczący tego zdarzenia (w jęz. angielskim) dostępny jest tutaj (LINK)

 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony