BAE Systems i Reaction Engines opracują nowy przełomowy silnik lotniczy

BAE Systems i Reaction Engines opracują nowy przełomowy silnik lotniczy (fot. BAE Systems)

BAE Systems plc i Reaction Engines Limited (Reaction Engines) ogłosiły dziś strategiczną inwestycję BAE Systems i rozpoczęcie współpracy w celu przyspieszenia prac rozwojowych prowadzonych przez Reaction Engines w programie SABRE – nowego typu silnika lotniczego, który ma być połączeniem technologii stosowanych w silnikach odrzutowych i rakietowych, mogącego zrewolucjonizować loty hipersoniczne i koszt dostępu do przestrzeni kosmicznej. Transakcja musi być jeszcze zatwierdzona przez udziałowców Reaction Engines.

Na mocy porozumienia BAE Systems zainwestuje 20,6 mln GBP w Reaction Engines, nabywając tym samym 20 procent jej kapitału akcyjnego, a także nawiąże współpracę partnerską. Będzie ona oparta na obszernym doświadczeniu BAE Systems w dziedzinie technologii lotniczych i kosmicznych oraz ekspertyzie w zarządzaniu projektami, co zapewni Reaction Engines dostęp do kluczowych zasobów przemysłowych, technicznych i kapitałowych, umożliwiając zbudowanie naziemnego (nielatającego) demonstratora silnika – kluczowego etapu w opracowaniu technologii. W ramach porozumienia BAE Systems stanie się preferowanym dostawcą Reaction Engines w pewnych uzgodnionych obszarach i będzie miało reprezentanta w radzie nadzorczej Reaction Engines.

Reaction Engines jest firmą prywatną z Wielkiej Brytanii, opracowującą technologie potrzebne do stworzenia nowoczesnego silnika rakietowego na powietrze o zespolonym cyklu pracy, zwanym SABRE (Synergetic Air-Breathing Rocket Engine). Ten nowy typ silnika lotniczego jest stworzony w celu umożliwienia samolotom operowania zarówno podczas postoju na ziemi, jak i wykonywania lotów w atmosferze z prędkością ponad pięć razy przekraczającą prędkość dźwięku. SABRE będzie mógł też przejść do rakietowego trybu działania, umożliwiając loty kosmiczne z prędkością zbliżoną do orbitalnej, równej dwudziestopięciokrotnej prędkości dźwięku. Technologia Reaction Engines przeszła gruntowne niezależne oceny techniczne, które potwierdziły zdolność jej potencjalnego zastosowania w samolotach.

Należy się spodziewać, że rząd Wielkiej Brytanii potwierdzi przyznanie Reaction Engines dotacji w wysokości 60 mln GBP w celu dalszego rozwoju SABRE, pozwalającego na opracowanie demonstratora do prób naziemnych oraz zbadania możliwości jego zastosowania w samolotach zdolnych do lotów w kosmosie. Razem z inwestycjami BAE Systems, jest to znaczący zastrzyk kapitału, który wspomoże przejście Reaction Engines z pomyślnie zakończonej fazy badawczej do fazy rozwoju i prób silnika, obejmujących plany zatrudnienia kolejnych wykwalifikowanych inżynierów.

Mark Thomas, Dyrektor Zarządzający, Reaction Engines Limited powiedział:
„Dzisiejsze oświadczenie jest ważnym punktem zwrotnym w transformacji Reaction Engines z firmy skupiającej się na badaniach i próbach technologii umożliwiających zastosowanie silnika SABRE, w firmę, która zajmie się obecnie rozwojem i próbami pierwszego na świecie silnika SABRE. BAE Systems daje nam istotne zdolności przemysłowe pozwalające na realizację programu i szerszą integrację inżynierską systemów, co przyspieszy opracowanie silnika SABRE i zastosowanie go w samolotach. Partnerstwo to zbudowane jest na wybitnych przełomach w technice, jakich dokonała Reaction Engines i pozytywnej ocenie potencjału technologii uzyskanej od ekspertów z Europejskiej Agencji Kosmicznej i Laboratorium Badawczego Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych Ameryki (AFRL)1”.

Nigel Whitehead, Dyrektor Zarządzający Grupą, Programami oraz Wsparciem, BAE Systems powiedział:
„Reaction Engines jest wielce nowatorską firmą brytyjską, a nasza współpraca daje BAE Systems strategiczną korzyść w postaci przełomowej technologii lotniczo-kosmicznej, ze znaczącym potencjałem rozwojowym. Nasze partnerstwo z Reaction Engines jest częścią naszych zobowiązań do ciągłego inwestowania w i opracowywania perspektywicznych pojawiających się technologii. Znacząca ekspertyza BAE Systems w dziedzinie prac inżynierskich i rozwojowych wspomoże opracowanie pierwszego demonstratora silnika SABRE”.

1 Informacja prasowa Reaction Engines Ltd z dnia 15 kwietnia 2015 zawiera szczegóły dotyczące oceny dokonanej przez AFRL

Źródło: BAE Systems
comments powered by Disqus