Zmiany w kontroli pilotów na lotniskach

Piloci w kokpicie

Agencja Bezpieczeństwa Transportu USA (TSA) poinformowała, iż w najbliższym czasie przedstawi propozycje zmian, które zostaną wprowadzone w kwestii przeprowadzania kontroli pilotów przechodzących przez lotniskowe strefy bezpieczeństwa. Nowe uregulowania prawdopodobnie zaczną obowiązywać od przyszłego roku.

Według Associated Press, szczegóły wprowadzanych zmian nie zostały jeszcze ujawnione, ale wiadomo, że będą dotyczyć pilotów podróżujących w mundurach lub w interesie linii lotniczych. Od nowego roku, lotnicy będą przechodzić kontrolę, która będzie polegała jedynie na komputerowej kontroli kart identyfikacyjnych wydawanych przez linie lotnicze.

"To wydaje się kwestią zdrowego rozsądku", powiedział szef TSA, John Pistole. "Dlaczego mamy nie ufać pilotom, którzy są w dosłownym tego słowa znaczeniu, odpowiedzialni za samolot?", dodał. Większość pilotów w tej kwestii ma podobne zdanie, ale nie wszyscy są zadowoleni.

Grupa personelu pokładowego, reprezentowanego przez Stowarzyszenie Profesjonalnej Obsługi Lotu (APFA), stwierdziła, iż jest rozczarowana faktem, że została pominięta w procesie formowania przepisów. Stowarzyszenie zamierza wzmocnić wysiłki, których celem ma być zmodyfikowanie procedur, w stopniu uwzględniającym również członków zrzeszonych w tej Organizacji. TSA nalega, aby normy tego typu były ustalane przez krajowe ustawodawstwo i zaleca liniom lotniczym i pilotom, aby ustalili jakie systemy i standardy powinny zostać wprowadzone. Związki zawodowe pilotów wnioskują również o rządowe dofinansowanie lub wsparcie pracodawców na pokrycie kosztów wdrożenia programu.


Źródło: AVweb
comments powered by Disqus