Wiatrakowiec SparrowHawk III będzie produkowany w Chinach

SparrowHawk III

Firmy Groen Brothers Aviation International LLC (GBA) i chińska Guangzhou Suntrans Aviation Science and Technology zawarły porozumienie, które zakłada produkcję w Państwie Środka lekkich wiatrakowców SparrowHawk III.

Zgodnie z umową powstała spółka joint venture o nazwie Foshan Suntrans-Groen Aviation, w ramach której w najbliższym czasie zostanie stworzona infrastruktura do produkcji i obsługi SparrowHawk III, najbardziej zaawansowanej konstrukcji firmy GBA. Fuzja stworzy możliwość dostarczenia chińskim użytkownikom bezpiecznych i prostych w pilotażu produktów, które ze względu na fakt, iż władze chińskie złagodziły restrykcje dotyczące wykorzystywania przestrzeni powietrznej poniżej 3000 metrów, mogą cieszyć się dużym zainteresowaniem. Kontrakt ma pozwolić nowej firmie zaadoptować technologię GBA i w dalszej perspektywie wprowadzić swoje produkty na amerykański i światowy rynek.

W wyniku porozumienia, chiński partner wniesie do spółki 14,7 mln dolarów i otrzyma 75 procent akcji nowego podmiotu, natomiast wkładem GBA, która otrzyma pozostałe akcje, będzie zaawansowana technologia. W 2005 r. GBA zdobyła kontakt Agencji Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych USA (DARPA - Defense Advanced Research Projects Agency), który zakładał stworzenie szybkiego, o dużym zasięgu, możliwości pionowego startu i lądowania pierwowzoru samolotu do poszukiwań i ratownictwa w warunkach bojowych. Firma otrzymywała finansowanie przez pierwszy etap programu, ale DARPA nie zgłosiła zapotrzebowania na kontynuowanie prac. W 2008 r. GBA zmuszona była zmniejszyć zatrudnienie o dwie trzecie, a wartość jej akcji spadła do sześciu centów.

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus