W Europie zacznie brakować pilotów

Piloci w kokpicie

Podobnie jak w USA, w najbliższym czasie w Europie pojawi się problem niedoboru pilotów i jak wynika z raportu opublikowanego przez AeroProfessional, międzynarodową firmę zajmującą się rekrutacją lotniczą, niewiele działań jest czynionych, aby to naprawić. Zgodnie z prognozą Boeinga, aby nadążyć za popytem, w ciągu najbliższych 16 lat Europa będzie musiała przeszkolić i zatrudnić około 95 tys. pilotów. Ale według AeroProfessional, piloci wolą pracować poza Europą, a popyt na ich usługi z Azji, Afryki i Bliskiego Wschodu powoduje, że znikają oni z rynku Starego Kontynentu.

Głównymi problemami w kwestii rekrutacji nowej generacji pilotów, są wysokie koszty szkoleń i niskie płace oraz fakt, że dla początkujących lotników atrakcyjną opcją może być lotnictwo biznesowe. W 2015 r. 80 procent firm uczestników konferencji bezpieczeństwa EASA, stwierdziło, że nie ma wystarczającej liczby wykwalifikowanych pilotów, aby zaspokoić przyszłe zapotrzebowanie. W latach 2011-2015 całkowita liczba licencji wydanych w Europie zmniejszyła się o 31 procent, a trend ten wciąż narasta.

W 2015 r. wydano w UE około 4 tys. licencji CPL oraz uprawnień na samoloty wielosilnikowe, przy czym największy ich odsetek przypadł na Wielką Brytanię (1072). Przy rosnącym popycie, obecne możliwości szkoleniowe nie mogą już jednak zaspokoić zapotrzebowania. 

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus