Uber realizuje wizję taksówek powietrznych

UBER VTOL

Do 2023 r. firma Uber będzie gotowa do realizowania komercyjnych usług miejskimi taksówkami powietrznymi, powiedział Mark Moore, dyrektor techniczny Uber Elevate. Elektryczne VTOL-y wciąż znajdują się w fazie rozwoju, ale Uber już zaprezentował swoją najnowszą koncepcję czteroosobowego statku powietrznego napędzanego czterema wirnikami. 

"Wstępne badanie tej koncepcji ujawniło jej potencjał w kwestii znacznie cichszej pracy i ogólną poprawę wydajności w porównaniu do tradycyjnych wirników", poinformowała spółka. Firma twierdzi, że testy rozpoczną się w 2020 r., a powietrzne VTOL w pierwszej kolejności pojawią się w Dallas-Fort Worth i Los Angeles. Celem twórców projektu jest zapewnienie usługi przewozu w tempie porównywalnym do jazdy samochodami Uber na ziemi.

Dodatkowo, Uber zawiązał współpracę z NASA celem stworzenia nowego systemu kontroli ruchu lotniczego, który w obszarach miejskich mógłby zarządzać ruchem nisko latających autonomicznych statków powietrznych.

Koncepcję nowych projektów ujawniło także kilku partnerów Ubera. Tine Tomazic, dyrektor ds. Badań i rozwoju w Pipistrel, powiedział, że nowy eVTOL firmy będzie zoptymalizowany pod kątem osiąganych prędkości i długości wykonywanych lotów. Ma on być cichy i wygodny dla pasażerów. W celu opracowania struktury eVTOL, Pipistrel współpracuje z firmą Elan. Koncepcje swojego eVTOL ujawnił również Embraer X, oddział Embraer i Karem Aircraft. 

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus