Replika łodzi latającej Spruce Goose wykonała pierwszy lot
Aero Telemetry, mała firma z południowej Kalifornii, kończy właśnie prace nad latającą łodzią Spruce Goose Howarda Hughesa. Maszyna posiada rozpiętość skrzydeł 6,1 m i jest nazywana „największym na świecie zdolnym do lotu, najbardziej dokładnie i szczegółowo odwzorowanym modelem historycznym".
Konstrukcja jest jednym z trzech samolotów Hughesa, które firma planuje zbudować. Joe Bok, prezes firmy i inżynier lotniczy, zaprojektował modele wykorzystane w filmie Aviator z 2004 r., jednak jak stwierdził, zostały one stworzone pod presją czasu i "pozostawiają wiele do życzenia. Tak więc na własną rękę, Bok zbudował drobiazgowo dokładną nową wersję opartą na szeroko zakrojonych badaniach.
Do tej pory firma zbudowała model Hughesa H1 Racer w skali 1/2, który został oblatany w zeszłym roku, a w obecnym firma wykonała lot największą na świecie zdolną do lotu muzealną replikę dwusilnikowego i dwukadłubowego samolotu Hughes XF-11 (o rozpiętości skrzydeł 9,14 m). Według strony internetowej firmy, Bok i jego zespół otrzymali dostęp do rzadkich fotografii i oryginalnych szkiców samolotu XF-11 Hughesa, przybliżających złożoność konstrukcji. Zgodnie z założeniami, replika Spruce Goose zadebiutuje w styczniu 2013 r. podczas Academy of Models Aeronautics w Ontario w Kalifornii. Rzecznik spółki, Rob Hartz wyjaśniał, iż "Joe uważa, że te samoloty są jego najlepszym wysiłkiem twórczym, połączeniem projektowania, inżynierii, technologii i sztuki w funkcjonalnej formie". Obecnie nie ma w planach wystawienia kopii tych samolotów na sprzedaż, ale Hartz nie wykluczył takiej możliwości.
Komentarze