Piloci Solar Impulse ćwiczą przed lotem dookoła świata
Piloci, którzy w 2015 r. mają wykonać lot dookoła świata napędzanym odnawialną energią samolotem Solar Impulse, muszą przed misją przeprowadzić jeszcze 72 godziny zaawansowanych prób w powietrzu. Kilka dni temu w swojej bazie w Szwajcarii, zespół przygotował wstępną symulację testów. Bertrand Piccard, lider grupy i jeden z dwóch pilotów tej konstrukcji, spędził 72 godziny w makiecie kokpitu, gdzie eksperymentował z technikami autohipnozy, tak aby w czasie lotu pozostawać czujnym oraz uczył się jak właściwie zarządzać snem i zmęczeniem.
Zestaw testów miał na celu ocenić zdolność Piccarda do radzenia sobie z ergonomią kokpitu, sposobami żywienia i ćwiczeniami, które są niezbędne, aby zapobiec zakrzepicy. Były one również prowadzone pod kątem oceny możliwości utrzymania czujności i pilotowania samolotu w stanie snu. Zespół poinformował, iż wszystkie badania zakończyły się sukcesem.
"Ten eksperyment dostarcza wiedzy o zasadniczym treningu, jaki musi zostać przeprowadzony przed lotem dookoła świata, jednocześnie podkreślając ogromną trudność tego przedsięwzięcia", powiedział Piccard. W ciągu 72 godzin, pilot miał 35 krótkich przerw po 20 minut każda. Zespół koncentrował się na ostatnim etapie przygotowań do rekordowego lotu i planuje rozpocząć montaż nowego prototypu Solar Impulse w lutym przyszłego roku w Szwajcarii. Następnie rozpoczną się treningi pilotów i loty testowe maszyny. Oczekuje się, że lot dookoła świata przy wykorzystaniu jedynie energii elektrycznej odbędzie się w marcu 2015 r.
Komentarze